Platforma zakupowa

PKP CARGO i Fundacja Era Parowozów przywracają lokomotywie EU07-195 historyczne piękno

Lokomotywa serii EU07 z numerem bocznym 195 powróciła właśnie na polskie tory w oryginalnym wyglądzie. Stylowe aluminiowe listwy z lat sześćdziesiątych i historyczna kolorystyka sprawiają, że widok EU07-195 będzie teraz prawdziwą gratką dla fanów kolei.

Lokomotywa EU07-195 została wyprodukowana w 1972 roku w Państwowej Fabryce Wagonów „Pafawag” we Wrocławiu, jednym z największych zakładów produkcji taboru kolejowego w Europie. Pracę na kolei zaczęła 20 maja 1972 roku w byłej lokomotywowni Kutno. Od tamtej pory co jakiś czas zmieniała miejsce pobytu, stacjonując kolejno: w Łazach, Katowicach oraz Poznaniu. Do grudnia 2014 roku przejechała ponad 5,6 mln kilometrów. W latach 1965-1974 zbudowano łącznie 240 lokomotyw tego typu, oznaczając je symbolem 4E.

Po 2007 roku, w wyniku relokacji taboru, lokomotywy EU07 znalazły się w posiadaniu nie tylko PKP CARGO, ale także dwóch innych przewoźników: PKP Przewozy Regionalne oraz PKP Intercity. Każda ze spółek przemalowała „Siódemki” według obowiązującej wówczas wizualizacji i przeprowadziła prace modernizacyjne. W efekcie pierwotny wygląd lokomotyw uległ zmianie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników kolei, PKP CARGO we współpracy z Fundacją Era Parowozów przywracają kilka egzemplarzy najbardziej zasłużonych serii lokomotyw do stanu, w jakim prezentowały się przed laty. Możliwość nadania lokomotywie EU07-195 historycznego blasku nadarzyła się, gdy trafiła ona do naprawy rewizyjnej w Ostrowie Wielkopolskim. PKP CARGO pokryło lokomotywę EU07-195 oryginalną malaturą i pozostawiło charakterystyczne, rzadko spotykane aluminiowe listwy z lat sześćdziesiątych. Prace naprawcze zostały zakończone 30 lipca 2015 roku. Następnego dnia lokomotywa pojawiła się w macierzystej jednostce w Poznaniu. W 2013 roku analogiczną przemianę przeszła lokomotywa ST44-1103 z Północnego Zakładu Spółki.

Fotorelacja z pierwszych chwil odrestaurowanej EU07-195 na torach jest dostępna pod tym adresem. Lokomotywa ta w takiej formie będzie teraz obsługiwała przewozy towarowe w PKP CARGO.