Przewozy towarowe koleją w czerwcu 2021 roku według danych GUS
Grupa PKP CARGO w czerwcu 2021 roku wykazała znaczący wzrost przewozów r/r w ujęciu zarówno masy towarowej, jak i pracy przewozowej.
W obydwu przypadkach dynamika wzrostu przewozów r/r była wyższa niż u konkurencyjnych operatorów kolejowych łącznie. W czerwcu 2021 roku Grupa PKP CARGO przetransportowała 7,6 mln ton towarów (+17,9 proc. r/r). W tym czasie Grupa odnotowała wzrost zrealizowanej pracy przewozowej o +13,8 proc. r/r do poziomu 1,9 mld tkm. Tymczasem konkurencyjni przewoźnicy odnotowali łącznie wzrost masy ładunków o 11,3 proc., a pracy przewozowej o 10,1 proc. W konsekwencji, w czerwcu 2021 roku udziały rynkowe Grupy PKP CARGO wyniosły 39,3 proc. według masy towarowej (+1,4 p.p. r/r) oraz 42,4 proc. według pracy przewozowej (+0,8 p.p. r/r).
W porównaniu r/r wzrosły przewozy Grupy realizowane w segmentach: węgiel kamienny (+15,9 proc.), kamień, żwir i wapno (+24,5 proc.), metale i wyroby (+48,0 proc.), koks i węgiel brunatny (+60,7 proc.), nawozy sztuczne (+46,6 proc.) oraz artykuły chemiczne (+19,3 proc.).
– W czerwcu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, widać przede wszystkim odbicie na rynku transportu towarów masowych, co ma związek z tym, że rok temu w czasie lockdownu to właśnie ten segment dotknęły największe spadki przewozów – tłumaczy Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. W okresie styczeń-czerwiec Grupa PKP CARGO przewiozła 44,4 mln ton towarów (+12,9 proc. r/r), a wykonana praca przewozowa wyniosła 11,1 mld tkm (+10,8 proc. r/r). Tym samym w całym pierwszym półroczu 2021 roku Grupa PKP CARGO przetransportowała 39,1 proc. masy ładunków (+0,7 p.p. r/r) wykonując przy tym 42,6 proc. pracy przewozowej (+0,4 p.p. r/r) całego rynku przewozów towarów koleją w Polsce
W czerwcu 2021 roku koniunktura w krajowym sektorze przemysłowym pozostawała bardzo dobra, a wzrost produkcji r/r odnotowano aż w 32 z 34 wyszczególnianych przez GUS gałęzi przemysłu, w tym w szczególności w działach kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP CARGO, jak produkcja metali, wyrobów z metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych, koksu, drewna i wyrobów z drewna, automotive czy wydobyciu węgla kamiennego. W rezultacie również rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce odnotował silny wzrost transportowanych wolumenów r/r.
– PKP CARGO obsługuje przede wszystkim przemysł i dlatego dobra koniunktura w tej gałęzi gospodarki przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe. Wszystko wskazuje na to, że wzrost gospodarczy będzie kontynuowany. To otwiera szansę na utrzymanie się w dłuższym okresie wzrostów przewozów na rynku kolejowym – mówi prezes Czesław Warsewicz.
Reasumując, należy zauważyć, że rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce pozostawał w silnym trendzie wzrostowym r/r, a wolumen przetransportowanych ładunków wyniósł 19,3 mln ton (+13,8 proc. r/r). Jednocześnie wolumen przewozu w wartościach bezwzględnych obniżył się względem poprzedniego miesiąca (-2,3 proc. m/m) i ukształtował na najniższym poziomie od lutego 2021 roku. Wykonana przez rynek praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tkm, tj. znacząco wzrosła względem analogicznego okresu 2020 roku (+11,6 proc. r/r) oraz spadła w ujęciu miesiąc do miesiąca (-2,4 proc. m/m).
W pierwszym półroczu 2021 roku koleją przewieziono łącznie 113,6 mln ton towarów (+10,8 proc. r/r), a wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła 26,1 mld tkm (+9,8 proc. r/r).