Platforma zakupowa

Pociąg PKP CARGO z Ignacym Paderewskim przyjechał do Poznania

Tłumy poznaniaków owacyjnie powitały wracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas inscenizacji tego historycznego wydarzenia na dworcu letnim w Poznaniu słynny pianista i polityk przyjechał pociągiem PKP CARGO.

Parowóz Ol49-59 i wagony ze skansenu PKP CARGO w Wolsztynie wzięły udział w obchodach rocznicy przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku. Wjazd zabytkowego pociągu w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie rozpoczął uroczystości związane z jubileuszem wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Już po raz 27. zorganizowano inscenizację przyjazdu wielkiego pianisty do Poznania. Jego przemówienie sprzed 98 laty na balkonie hotelu Bazar  i entuzjazm dla odzyskania niepodległości wyzwoliło w tysiącach ludzi patriotyczne poruszenie, pochody z chorągiewkami, śpiewanie pieśni patriotycznych i religijnych. Już następnego dnia manifestacje przerodziły się w czyn zbrojny, zwany Powstaniem Wielkopolskim, jednym z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

– Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnych obchodach, ważnych nie tylko dla Poznania i jego mieszkańców, ale także dla całej Polski. Zryw niepodległościowy i Powstanie Wielkopolskie są symbolami polskiego patriotyzmu i cieszę się, że mogliśmy ponownie pomóc w organizacji ich upamiętnienia – podkreślił Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO.