PKP CARGO S.A. zamierza utworzyć instytucję kultury na terenie Parowozowni Wolsztyn
Szersze możliwości pozyskania finansowania i wsparcia bieżącej działalności, większa atrakcyjność dla turystów i miłośników parowozów oraz lepsza efektywność zarządcza – to główne zalety proponowanej przez PKP CARGO S.A. koncepcji utworzenia instytucji kultury na terenie Parowozowni w Wolsztynie, przedstawionej na piątkowym spotkaniu przedstawicieli spółki z samorządami. Mimo decyzji o zawieszeniu połączeń realizowanych parowozami przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, PKP CARGO S.A. w każdej chwili jest gotowe do wznowienia takiej usługi. Do tego czasu Parowozownia będzie realizować przewozy turystyczne.
Obecna umowa między Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu a PKP CARGO S.A. na świadczenie usług w zakresie przewozu osób na linii Wolsztyn-Leszno wygasła z końcem marca. W ubiegły piątek doszło do spotkania przedstawicieli samorządów, Urzędu Marszałkowskiego i spółki PKP CARGO w celu wypracowania wspólnego rozwiązania dla przyszłego funkcjonowania Parowozowni w Wolsztynie. Przedstawiciele spółki przedstawili koncepcję utworzenia instytucji kultury, która miałaby kilkukrotnie większe możliwości pozyskania finansowania na działalność niż przy bieżącym modelu organizacyjnym Parowozowni. Koncepcja ta ma być bardziej szczegółowo omówiona na kolejnym spotkaniu, które jest zaplanowane na 18 kwietnia br. w Poznaniu.
– Koncepcja utworzenia instytucji kultury na terenie Parowozowni Wolsztyn to realna szansa na jej rozwój jako unikalnego przykładu dziedzictwa kolejowego, przyciągającego turystów z całej Europy, a nawet świata. Jesteśmy spółką skupioną zarówno na wypracowywaniu korzyści ekonomicznych, jak również mamy na uwadze dobro społeczeństwa skupionego wokół Wolsztyna, Chabówki czy innych miejsc, ważnych dla tak szerokiej grupy jaką są miłośnicy kolei. Otrzymujemy listy z całego świata potwierdzające zasięg i popularność parowozów. Możliwość pozyskania dotacji czy innych środków na finansowanie ciekawych rozwiązań na rzecz Wolsztyna, które podkreślamy to bezdyskusyjne przewagi takiej koncepcji nad zwykłą spółką prawa handlowego. Jednocześnie możliwe byłoby wprowadzenie do takiej instytucji niezbędnego know-how w zakresie promocji turystyki i lepsze wykorzystanie potencjału Wolsztyna – powiedział Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO S.A.
Koncepcja przygotowana przez PKP CARGO S.A. zakłada utworzenie instytucji kultury jako centrum aktywizacji turystyki, kultury i edukacji w powiązaniu z wykorzystaniem zasobów kolejowych, w tym parowozów, walorów turystycznych oraz bogactwa kulturowego i dziedzictwa Wielkopolski.
Niezależnie na wynik rozmów PKP CARGO S.A. deklaruje dalsze angażowanie się w utrzymanie funkcjonowania Parowozowni w Wolsztynie. W spółce trwają intensywne przygotowania do tegorocznej edycji Parady Parowozów, która odbędzie się 3-4 maja w Wolsztynie.