Platforma zakupowa

PKP CARGO przenosi biura w Katowicach do nowej, komfortowej lokalizacji

PKP CARGO wynajęło od Echo Investment 8 tys. m kw. w biurowcu realizowanym w ramach II etapu budowy A4 Business Park w Katowicach. To jedna z największych transakcji w Polsce na regionalnym rynku nieruchomości biurowych. Do A4 zostaną przeniesione dotychczasowe siedziby Zakładu spółki oraz katowickiej centrali. PKP CARGO wprowadzi się do nowego budynku we wrześniu. Przeniesienie katowickich oddziałów PKP CARGO do jednej nieruchomości jest prowadzone ze wsparciem międzynarodowej agencji doradczej Savills.

Obecnie PKP CARGO zajmuje w Katowicach dwa budynki – własny biurowiec przy ul. św. Huberta oraz wynajmowany, w Alei Wojciecha Korfantego. Przeniesienie obu siedzib w jedno miejsce ma na celu poprawę funkcjonowania katowickich biur PKP CARGO i zwiększenie komfortu pracowników. Wpisuje się to w ogólny trend koncentracji siedzib, obserwowany w dużych korporacjach.

– Po przeanalizowaniu sytuacji nieruchomości PKP CARGO w Katowicach postanowiliśmy zrezygnować z dwóch odrębnych siedzib i postawiliśmy na jedno wspólne biuro dla zakładu i katowickiej centrali. To najlepsze rozwiązanie. Łączenie siedzib jest trendem obserwowanym w dużych przedsiębiorstwach. Pozwala na efektywniejsze zarządzanie powierzchniami biurowymi i optymalizację kosztową – mówi Łukasz Hadyś, Członek Zarządu PKP CARGO ds. Finansowych.

– Nowa siedziba jest zaawansowanym technologicznie budynkiem, dobrze wpisującym się w nasze potrzeby. Zastosowane w nim rozwiązania poprawią jakość pracy osób zatrudnionych w katowickich biurach PKP CARGO – dodaje Artur Kostowski, Dyrektor Biura Nieruchomości w PKP CARGO.

– Jesteśmy dumni z tego, że spółka PKP CARGO wybrała II etap A4 Business Park na swoją siedzibę. W czerwcu br. PKP CARGO potwierdzi opcję na około 1,5 tys. m kw. w tym samym budynku. Wtedy II etap A4 Business Park będzie wynajęty w całości. To wszystko potwierdza najwyższe, światowe standardy inwestycji biurowych realizowanych przez Echo Investment, a także optymalne warunki pracy oferowane przez nas najemcom – mówi Joanna Nicińska, senior leasing manager z Działu Biur i Hoteli Echo Investment.

– Umowa zawarta przez PKP CARGO oraz Echo Investment to jedna z największych transakcji najmu powierzchni biurowej w Katowicach w ciągu ostatnich lat. Firma wynajęła ponad 82 proc. powierzchni biurowej dostępnej w budynku B w A4 Business Park. Cieszę się, że mogliśmy doradzać PKP CARGO w tym skomplikowanym i czasochłonnym procesie wyboru nowej lokalizacji. Jestem przekonany, że budynek sprawdzi się jako nowa siedziba centrali PKP CARGO, m.in. dzięki dogodnym połączeniom komunikacyjnym i zaawansowanej infrastrukturze technicznej. Dodatkowo, efektywny rozkład powierzchni na piętrach pozwolił na elastyczną aranżację dostosowaną do potrzeb zróżnicowanych grup pracowników i funkcji spółki, w tym biura kierowania ruchem pociągów towarowych w Polsce – mówi Tomasz Subocz, associate director, szef Działu Reprezentacji Najemcy w Savills w Polsce.

A4 Business Park powstaje w Katowicach przy ul. Francuskiej, w sąsiedztwie zjazdu z autostrady A4. Obiekt otacza znakomicie rozwinięta sieć komunikacji miejskiej – w sąsiedztwie znajdują się liczne przystanki autobusowe oraz dworzec PKP. A4 Business Park składa się z trzech budynków. Realizacja pierwszego wraz z kubaturowym parkingiem wielopoziomowym oferującym 560 miejsc postojowych zakończyła się w I kw. 2014 roku. Siedmiokondygnacyjny budynek (9 tys. m kw.) został w całości wynajęty przez koncern informatyczny IBM. W ramach II etapu inwestycji powstaje 10-kondygnacyjny budynek o powierzchni biurowej wynoszącej około 9 tys. m2. Projekt A4 Business Park opracowało znane krakowskie biuro architektoniczne DDJM.

W styczniu 2015 roku oba budynki uzyskały certyfikaty BREAAM na poziomie „Very Good”. Oddany do użytkowania w ubiegłym roku  I etap A4 Business Park, uzyskał wynik 66,2 proc. Drugi biurowiec wchodzący w skład inwestycji został oceniony równie wysoko – 66,4 proc.