Platforma zakupowa

PKP CARGO – Partnerem Strategicznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR)

Spółka PKP CARGO została oficjalnym Partnerem Strategicznym jednej z najbardziej znanych polskich orkiestr – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach. W wyniku zawartej umowy, PKP CARGO wspierać będzie artystyczną i edukacyjną działalność NOSPR.

Wsparcie PKP CARGO pozwala na pełne wykorzystanie potencjału Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz zachowanie jej dziedzictwa o znaczeniu światowym i europejskim.

– PKP CARGO jest silnie związane z rejonem Śląska. W Katowicach znajduje się nasza centrala, gdzie pracuje blisko tysiąc osób, prowadzimy tu 70 proc. naszej działalności a przejęcie AWT i rozwój na terenie Czech umacnia naszą obecność zarówno w tej części Polski, jak i Europy. Dlatego chcemy uczestniczyć w rozwoju kulturalnym Śląska. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia to nie tylko wspaniała historia, ale także niezwykły obiekt o fenomenalnej akustyce, znajdujący się w nowej, reprezentacyjnej części stolicy Śląska.- mówi Adam Purwin, Prezes Zarządu PKP CARGO.

Szczególną wartość współpracy ma program edukacyjny skierowany do najmłodszych – Centrum Edukacji Muzycznej. Podczas zajęć organizowanych przez NOSPR dzieci mogą rozwijać swoje zdolności muzyczne i wzbogacać kulturalnie swoje dzieciństwo. W ramach nawiązanej współpracy dzieci pracowników PKP CARGO oraz podopieczni Domów Dziecka wskazanych przez PKP CARGO będą mogli zwiedzać sale koncertowe Orkiestry, a także brać udział w zajęciach muzycznych prowadzonych przez pracowników NOSPR. Program ruszy w 2016 roku.

NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej – we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i w krajach Zatoki Perskiej. Zespół współpracował z jednymi z największych kompozytorów drugiej połowy XX wieku – Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł.

1 października 2014 r. NOSPR zainaugurowała sezon w nowej siedzibie – prosty budynek, o subtelnej architekturze, dyskretny i elegancki. Autorem projektu jest Konior Studio z Katowic, a koncepcję akustyczną sali opracował zespół akustyków z renomowanej japońskiej firmy Nagata Acoustics.