„O kolei po kolei” – PKP CARGO partnerem Pomocnika Historycznego Polityki
Najnowsze wydanie popularnego dodatku Polityki poświęcone jest kolejom losu pociągów. Autorzy przedstawiają historię kolejnictwa, od parowozów do pendolino. Dużo uwagi poświęcają roli kolei w tkance miejskiej – rozwojowi sieci metra, kolejom linowym i nadziemnemu transportowi szynowemu, a także przeszłości i teraźniejszości kolejek wąskotorowych. PKP CARGO, mecenas zabytków kolejnictwa jest partnerem tego wyjątkowego wydawnictwa.
– Cieszymy się, że jako patron Pomocnika Historycznego Polityki możemy przyłożyć „cegiełkę” do szerzenia wiedzy o historii kolei. PKP CARGO podejmuje liczne inicjatywy promujące niezwykle ciekawą historię kolejnictwa. Pełnimy rolę mecenasa zabytków techniki kolejowej i opiekujemy się wyjątkowym historycznym taborem w Parowozowni w Wolsztynie oraz w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. W tym roku byliśmy też organizatorem cyklu spotkań „Lato z Parowozami”, podczas którego naszą pasją i miłością do kolei staraliśmy się zarazić najmłodszych – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO.
Nie da się podważyć roli kolei w historii cywilizacji. Była ona fundamentem rewolucji przemysłowej oraz stała się orężem kolonizatorów – idealnym spoiwem jednoczącym części rozległych imperiów. Pociągi i sieci kolejowe miały też strategiczną rolę podczas prowadzonych wojen oraz konfliktów. Wokół torów często powstawały prawdziwe fortuny, a także państwa. Dzięki pociągom rozwinęła się turystyka masowa, a podróże stały się bardziej dostępne. Ze specjalnych wagonów korzystali możni i wielcy tego świata, często były też miejscem ważnych wydarzeń historycznych. Jednym z najsłynniejszych wagonów kolejowych jest ten, w którym w Compiègne podpisano rozejmu kończący I Wojnę Światową.
Dzięki lekturze Pomocnika Historycznego czytelnicy będą mogli zapoznać się z tymi i wieloma innymi ciekawostkami na temat kolei. Poznają również pięć najpiękniejszych tras kolejowych na świecie i 10 najwspanialszych dworców.
Pomocnik Historyczny „O kolei po kolei” ukazał się 30 września w cenie 24,99 zł. Liczy 164 strony. Można go kupić w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym www.sklep.polityka.pl