Platforma zakupowa

Kolejarze z PKP CARGO wyróżnieni za uratowanie życia kolegi

Maszynista Dariusz Strycharski i ustawiacz Zbigniew Lech z Południowego Zakładu PKP CARGO zostali wyróżnieni w konkursie „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”. Dzięki szybkiej i profesjonalnej akcji reanimacyjnej uratowali życie koledze, który zasłabł w pracy.

W dniu Święta Kolejarza na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej ogłoszono wyniki pierwszej edycji konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym“ zorganizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Celem konkursu było wyłonienie i nagrodzenie przedsiębiorstw kolejowych, wprowadzających rozwiązania promujące bezpieczeństwo na kolei, oraz kolejarzy zasłużonych dla bezpieczeństwa kolejowego. Wśród wyróżnionych znaleźli się dwaj pracownicy PKP CARGO, starszy maszynista Dariusz Strycharski i starszy ustawiacz Zbigniew Lech, którzy odebrali okolicznościowe statuetki z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Bittela i prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Góry.

Wyróżnieni kolejarze PKP CARGO w lutym br. przyszlli z pomocą koledze rewidentowi, który zasłabł w trakcie pracy na bocznicy. Podjęta przez nich szybka i profesjonalna reanimacja, zdaniem wezwanych na miejsce zdarzenia lekarzy pogotowia, uratowała życie poszkodowanemu.

Trzeba zachować zimną krew, nie bać się i bezwłocznie rozpoczynać działanie, wtedy są duże szanse na uratowanie życia potrzebującemu pomocy. Ludzkie życie jest najważniejsze – powiedział o swojej postawie Dariusz Strycharski.

W podjęciu skutecznego działania pomogły nam też prowadzone z zakładzie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy – dodał Zbigniew Lech.

Darusz Strycharski pracuje na kolei od 34 lat. Do PKP trafił jako uczeń zakładowej szkoły zawodowej, pracował jako elektromonter, starszy rzemieślnik, pomocnik maszynisty pojazdu trakcyjnego, od 2000 r. był maszynistą, aktualnie jest starszym maszynistą pojazdu trakcyjnego w PKP CARGO.

Zbigniew Lech jest pracownikiem kolei od 1988 r., trafił do niej także po szkole zawodowej. Był manewrowym, potem ustawiaczem, a obecnie jest starszym ustawiaczem w PKP CARGO.

Mamy dziś nie tylko finał konkursu, ale również obchodzimy Święto Kolejarza, To nie przypadek. Chcemy by bezpieczeństwo i kolej szły w nieodłącznej parze – powiedział prezes Góra. Gratuluję wyróżnionym w konkursie.