Platforma zakupowa

Chińska ekspansja PKP CARGO

We wtorek 10 kwietnia 2017 r. w Szanghaju prezes PKP CARGO Maciej Libiszewski i prezes Worldwide Logistics Group Jacky Lim podpisali porozumienie o zacieśnieniu współpracy, które umożliwi utworzenie struktur PKP CARGO w Chinach. Porozumienie stanowi realizację strategii rozwoju spółki ukierunkowanej na budowanie silnej pozycji polskiej marki przewozowej na rynku międzynarodowym.

– Aby liczyć się na rynku międzynarodowej logistyki, powinniśmy współtworzyć i rozwijać globalne multimodalne łańcuchy dostaw typu door-to-door z Chin do Europy, nie tylko poprzez naszą logistykę w Europie Środkowej, ale również aktywne działania na rynku chińskim, który jest przecież jednym z największych w świecie globalnej wymiany towarów. W tym kontekście obecność PKP CARGO w Chinach wzmacnia pozycję spółki na euroazjatyckim rynku przewozów kolejowych – podkreśla prezes Maciej Libiszewski. Zgodnie ze strategią spółki, firma do 2020 roku ma szanse stać się operatorem logistycznym o zasięgu globalnym. Podpisane w Szanghaju porozumienie to kolejny krok przybliżający polskiego przewoźnika do tego celu. Jest ono rezultatem prowadzonych od wielu miesięcy rozmów, spotkań, analiz z udziałem Zarządu PKP CARGO oraz partnerów chińskich.

– Od lat z uwagą przyglądaliśmy się rynkowi chińskiemu i doszliśmy do przekonania, że tylko poprzez obecność na tym rynku możemy zyskać przewagi konkurencyjne, które pozwolą PKP CARGO stać się operatorem o zasięgu globalnym. Jednak ważne było dla nas również to, aby ekspansja PKP CARGO na tak dużym rynku logistycznym odbywała się w sposób przemyślany i z uwzględnieniem rachunku ekonomicznego. Stąd decyzja o współpracy z uznanym podmiotem WWL, dzięki której PKP CARGO szybko będzie mogło zaistnieć ze swoją ofertą w ponad 30 najważniejszych rejonach logistycznych Chin – dodaje prezes Libiszewski.

Podpisanie umowy nie byłoby możliwe bez aktywnego wsparcia i zaangażowania przedstawicieli Ambasady RP w Pekinie oraz Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju, a także  przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Podpisanie umowy wpisuje się w harmonogram działań polskich i chińskich podmiotów podejmowanych w ramach strategicznego partnerstwa zainaugurowanego powołaniem marki „China Europe Railway Ekspress” w czerwcu 2016 roku na warszawskim terminalu kontenerowym Grupy PKP CARGO przez Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Chin Pana Xi Jinpinga.