Platforma zakupowa

„BIELIK” będzie strzegł transportów PKP CARGO

Nowoczesny, super lekki, wyposażony w jeszcze lepsze niż do tej pory kamery dron „Bielik” rozpoczyna patrolowanie torów i obszarów kolejowych w służbie PKP CARGO. W ubiegłym roku dzięki wykorzystaniu floty bezzałogowców, największy polski przewoźnik kolejowy ograniczył kradzieże przewożonych towarów o blisko 50 procent. Nowy nabytek spółki pozwoli jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo dostaw i infrastruktury kolejowej.

– Nasze dotychczasowe doświadczenia z flotą bezzałogowców są bardzo dobre. Ograniczenie liczby kradzieży, wzrost bezpieczeństwa, a także możliwość wykonywania zdalnych inspekcji składów – to wszystko przemawia za tym, by dalej inwestować w tę technologię. Nasz nowy nabytek, dron „Bielik”, to urządzenie z najwyższej światowej półki, a do tego w całości wymyślony, zaprojektowany i wykonany w Polsce. To nas dodatkowo cieszy  – podkreśla Maciej Libiszewski prezes PKP CARGO. „Bielik” podobnie jak inne drony wykorzystywane przez kolejową spółkę, dzięki kamerom dużej rozdzielczości pozwoli zidentyfikować na nagraniach ewentualnych sprawców kradzieży. – Drony to w naszej codziennej pracy ogromne ułatwienie. Kiedy latają, praktycznie ich nie słychać, a dzięki kolorystyce i niewielkim rozmiarom, trudno je dostrzec. Mogą działać w każdych warunkach atmosferycznych i w nocy, ponieważ są wyposażone w kamery termowizyjne, które pozwalają dostrzec człowieka z odległości niemal kilometra – dodaje prezes Libiszewski.

Bielik powstał w podwarszawskiej firmie Dron House S.A. Jest czterowirnikowcem, którego kształt kadłuba zapewnia doskonałą charakterystykę aerodynamiczną. Do jego budowy wykorzystano wysokiej jakości włókno węglowe. Dzięki temu stosunek wagi drona do masy startowej jest wyróżniający na tle konkurencji. Śmigła z włókna węglowego, w porównaniu do tych wykonanych z plastiku zapewniają wysoką wytrzymałość i sprawiają, że dron jest bardzo zwinny i dynamiczny. Kolejną wyróżniającą go cechą jest długotrwałość lotu – znacznie lepsza od konkurencji i to przy wadze 3,5 kg. Konstrukcja bezzałogowca zapewnia bezpieczny lot praktycznie w każdych warunkach atmosferycznych. „Bielikowi” niestraszny jest ani deszcz, ani niskie temperatury. Nowa maszyna została wyposażona w kamerę FULL HD 18 x ZOOM z gimbalem stabilizującym w trzech płaszczyznach, z możliwością wykonywania zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Ponadto urządzenie posiada szybki procesor oraz system czasu rzeczywistego, co pozwala na zapewnienie praktycznie zerowych opóźnień w przesyłaniu sygnałów. Dane przesyłane pomiędzy pulpitem sterującym a dronem są szyfrowane.

Do tej pory flota dronów PKP CARGO składała się z maszyn dwóch typów „DJI Phantom 3” oraz „Eagle”. Drony przekazują rejestrowany obraz na żywo do siedziby Zespołu Przeciwdziałania Zagrożeniom. Dzięki temu pracownicy Zespołu mogą szybko reagować na kradzieże i łapać złodziei na gorącym uczynku.