Platforma zakupowa

Wzrost przewozów PKP CARGO w sierpniu

Grupa PKP CARGO może się pochwalić wzrostem przewozów w sierpniu br. i to pomimo tego, że cały rynek kolejowy odnotował spadek masy przewiezionych ładunków.

Pociągi PKP CARGO przewiozły w sierpniu około 9,6 mln ton towarów, co oznacza wzrost o blisko 200 tys. ton w stosunku do sierpnia 2017 roku (2 proc.). Tymczasem, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, rynek odnotował w tym czasie spadek transportowanych przez kolej wolumenów o 110 tys. ton (0,5 proc.). Oznacza to więc, że pozostali gracze na rynku przewieźli w sierpniu br. o ponad 300 tys. ton mniej towarów niż w sierpniu 2017 roku.

Z kolei w porównaniu do lipca br., w sierpniu nasze przewozy były wyższe o ponad 260 tys. ton (2,8 proc.). Dobre wyniki Grupy PKP CARGO spowodowały również, że nasz udział w rynku wzrósł w sierpniu do prawie 46 proc., podczas gdy przed rokiem wynosił 44,7 proc.

Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę okres styczeń-sierpień 2018 roku, to okazuje się, iż pociągi PKP CARGO przewiozły ponad 73,1 mln ton ładunków, czyli o niemal 3 mln ton więcej niż od stycznia do sierpnia 2017 roku. Wzrosła również w tym samym okresie praca przewozowa – o ponad 500 tys. tkm – do 19 mln tkm. Tylko w sierpniu praca przewozowa wyniosła niemal 2,5 mld tkm, a nasz udział w rynku wzrósł do 49,2 proc., czyli o 1,4 p.p. więcej niż w lipcu br.

– Na tle całej branży wyniki PKP CARGO prezentują się znakomicie. To jest efekt wszystkich wcześniejszych działań podjętych w Grupie, których celem było podniesienie konkurencyjności naszej oferty rynkowej. Klienci to zauważyli i docenili, i mam nadzieję, iż w kolejnych miesiącach będziemy umacniali swoją pozycję w sektorze kolejowych przewozów towarowych w kraju i zagranicą – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Warto dodać, że w sierpniu 2018 roku w porównaniu do lipca br., w PKP CARGO wzrosły przewozy kamienia (o 129 tys. ton), co wynika ze wzrostu zapotrzebowanie na kruszywa wykorzystywane do budowy dróg i linii kolejowych. Znacznie więcej (120 tys. ton) przewieźliśmy też węgla, co z kolei było rezultatem odbudowywania przez elektrownie zapasów surowca przed okresem zimowym, oraz koksu (52 tys. ton), co wynikało z większego eksportu tego produktu przez polskie porty. Jeśli natomiast porównamy sierpień 2018 roku do sierpnia 2017 roku, to okaże się, że w transporty kamienia wzrosły w Grupie PKP CARGO o 224 tys. ton, a węgla o 187 tys. ton.

W górę idą też cały czas wskaźniki dotyczące przewozów intermodalnych, które w sierpniu były wyższe o 23 tys. ton w porównaniu do lipca (4 proc.), zaś w odniesieniu do sierpnia 2017 roku intermodal wzrósł o 36 tys. ton (ponad 6 proc.). Natomiast uwzględniając dane od stycznia do sierpnia 2018 roku, widzimy, iż w stosunku do tego samego okresu 2017 roku przewozy intermodalne były wyższe w ujęciu masy o niemal 12 proc.