Platforma zakupowa

Wolsztyńska Parada rozpocznie „Lato z Parowozami”

W sobotę 2 maja odbędzie się XXII Parada Parowozów. Impreza zainauguruje organizowane przez PKP CARGO „Lato z Parowozami”. W każdy weekend lipca i sierpnia będzie można m.in. wsiąść do parowozu, a także odbyć przejażdżkę pociągiem w stylu retro. Na przejażdżkę – już 2 maja – mogą też tradycyjnie liczyć uczestnicy Parady Parowozów. Specjalnie dla nich dodatkową atrakcją wydarzenia współorganizowanego przez PKP CARGO i Gminę Wolsztyn, będzie możliwość podziwiania zabytkowych składów pociągów (lokomotyw oraz wagonów) zarówno pasażerskich, jak i towarowych.

Parada Parowozów rozpocznie się o godz. 10.00 otwarciem specjalnej strefy animacji dla dzieci i młodzieży. To właśnie na rozrywki skierowane do tej grupy został położony szczególny nacisk. Przygotowane specjalnie z myślą o niej „Lato z Parowozami” potrwa od maja do końca sierpnia. Głównym celem przedsięwzięcia jest propagowanie wśród najmłodszych historii i tradycji kolejnictwa. Dlatego już w trakcie majowej imprezy dzieci mogą liczyć na świetną rozrywkę połączoną z edukacją. Zorganizowane zostaną specjalne quizy z nagrodami, kalambury oraz zabawy. Te same atrakcje będą czekać na najmłodszych w każdy weekend lipca i sierpnia, zarówno w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, jak i w Parowozowni w Wolsztynie.

Organizatorem głównej atrakcji tegorocznej Parady Parowozów, czyli przejazdów pociągami retro, jest należąca do PKP CARGO Fundacja Era Parowozów. Natomiast obsługą tych pociągów zajmie się Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni. Uruchomione zostaną trzy trasy: do Stefanowa, Nowej Wsi Mochy i Rakoniewic.

– Na trasach do Stefanowa, Nowej Wsi Mochy i Rakoniewic będą kursowały parowozy OKz32-2 oraz Ol49-69. Na Paradzie Parowozów zobaczymy również TKh49-1 oraz TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Mamy nadzieję, że możliwość przejażdżki zachęci młodych ludzi do wzięcia udziału w „Lecie z Parowozami”, w ramach którego zaoferujemy im też wiele dodatkowych atrakcji – mówi Mirosław Szymański z Biura Marketingu PKP CARGO. – Szczególną atrakcją tegorocznej Parady Parowozów będzie z kolei możliwość podziwiania zabytkowych wagonów, z których najstarsze pochodzą jeszcze z końca lat dwudziestych XX wieku– dodaje.

Na tegorocznej Paradzie Parowozów Klub Sympatyków Kolei z Wrocławia udostępni m.in. dwa typy węglarek (nr 311071 oraz nr 22515083271-8) z lat 50., brankard z 1950 roku, cysternę z 1929 roku oraz wapniarkę z 1952 roku. Będzie można je oglądać już od godz. 13.00, kiedy to rozpocznie się główny punkt programu, czyli sama parada parowych maszyn oraz zabytkowych pociągów pasażerskich i towarowych.

Istotnym punktem programu tegorocznej Parady Parowozów będzie również próba pobicia rekordu Polski w liczbie osób czytających wiersz „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Rozpoczęcie przygotowań zaplanowane jest na godz. 15.00, a samo bicie rekordu odbędzie się o godz. 17.00.

Na zakończenie dnia, o godz. 21.45 organizatorzy przygotowali wyjątkowe przedstawienie „Światło, dźwięk i para”, które w tym roku będzie współorganizowane z Radiem Merkury. To unikalne widowisko stanowi połączenie uroku zabytkowych parowozów z blaskiem świateł i specjalnie opracowaną muzyką. Podczas spektaklu gościnnie wystąpi poznański teatr „Z głową w chmurach”.

**

W dniu Parady, 2 maja o godz. 6:43 z Jaworzyny Śląskiej do Wolsztyna przez Wrocław Nadodrze, Żmigród, Rawicz i Leszno wyruszy Pociąg Specjalny „Piast Śląski”, złożony z dwóch wagonów serii Bmnopux (tzw. piętrusów), prowadzony lokomotywą TKt48-18, która następnie weźmie udział w wolsztyńskiej Paradzie. W pociągu są jeszcze wolne miejsca na przejazd. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Muzeum.