Platforma zakupowa

Węglowe kontrakty PKP CARGO: 8,5 mln ton dla Tauronu i ponad 1,7 mln ton dla PGNiG Termika

Grupa PKP CARGO podpisała ze spółką Tauron Wydobycie umowę na przewóz 8,5 mln ton węgla w latach 2016-2017 za łącznie 142,3 mln zł brutto. To kolejny wygrany przez tego przewoźnika duży przetarg węglowy po tym, jak złożył on najlepszą ofertę na transport miliona ton węgla z lubelskiej Bogdanki do warszawskich zakładów PGNiG Termika w 2016 roku. To zlecenie za ponad 20 mln zł brutto. W ciągu najbliższych 12 miesięcy Grupa PKP CARGO przetransportuje do elektrociepłowni PGNiG Termika łącznie ponad 1,7 mln ton „czarnego złota”.

– Grupa PKP CARGO realizuje blisko 60 proc. przewozów kolejowych węgla kamiennego w Polsce. Od lat jesteśmy partnerem branży górniczej i energetycznej. Chcemy to partnerstwo umacniać, oferując naszym klientom coraz lepszą obsługę logistyczną – mówi Jacek Neska, Członek Zarządu PKP CARGO ds. Handlowych.

Grupa PKP CARGO podpisała ze spółką Tauron Wydobycie umowę pod koniec 2015 roku. Na jej podstawie największy w Polsce przewoźnik dostarczy przez dwa lata 8,5 mln ton węgla z zakładów górniczych Grupy Tauron do jej elektrowni i elektrociepłowni oraz do innych odbiorców. Grupa PKP CARGO obsłuży także bocznice kolejowe przy zakładach Grupy Tauron w Tychach, Katowicach i Bielsku-Białej.

PKP CARGO wykonuje przewozy dla Tauronu w zwartych składach, natomiast do pozostałych odbiorców dowozi węgiel także w grupach wagonowych i pojedynczych wagonach. Umowa z Tauronem jest przedłużeniem dotychczasowej współpracy, trwającej od 2012 roku.

Wynik przetargu na przewóz węgla energetycznego z LW Bogdanka PGNiG Termika ogłosiła na początku grudnia 2015 roku. Wygrana PKP CARGO to przedłużenie o kolejne 12 miesięcy obsługi przez tego przewoźnika dostaw paliwa do warszawskich elektrociepłowni Termiki. PKP CARGO realizowało przewozy do tych zakładów także w poprzednich latach. Dodatkowo w 2016 roku spółka dostarczy do 700 tys. ton węgla ze śląskich kopalń.

Przewozy węgla z Bogdanki do elektrociepłowni PGNiG Termika są wykonywane trakcją elektryczną. Do obsługi tych zakładów PKP CARGO wykorzystuje standardowe wagony węglarki serii E oraz specjalistyczne samowyładowcze wagony typu Fa. Razem z PKP CARGO przewozy realizuje spółka PKP CARGO Service, z Grupy PKP CARGO, która obsługuje też bocznice przy elektrociepłowniach PGNiG Termika.

Operatorzy kolejowi w Polsce przewożą miesięcznie około 15-20 mln ton towarów. Obsługa Grupy Tauron oznacza dla PKP CARGO średnie przewozy blisko 355 tys. ton węgla w miesiącu. Przewozy dla PGNiG Termika to comiesięczny średni transport prawie 150 tys. ton węgla.

PKP CARGO jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z 56-procentowym udziałem w rynku w ujęciu pracy przewozowej, i jednocześnie drugim w Unii Europejskiej. Oprócz przewozów towarów koleją, Grupa PKP CARGO jest również spedytorem oraz operatorem terminali i bocznic. Zajmuje się też naprawą i utrzymaniem taboru kolejowego.