
W PKP CARGO trwają rokowania – Strony ZUZP poszukują najlepszych metod współpracy
17 lipca Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji spotkał się z Ponadzakładowymi Organizacjami Związkowymi. Strony prowadzą rokowania nad postulowanym przez Związki Zawodowe Protokołem dodatkowym nr 17, który wprowadziłby niezbędne w tym momencie zmiany do ZUZP pozostającego w okresie wypowiedzenia do 11 czerwca 2026 roku.
W trakcie spotkania omówiono przekazany wcześniej przez pracodawcę materiał zawierający ramową propozycję zmiany systemu wynagradzania. Uwzględnione zostały w niej takie obszary jak założenia do budowania nowego systemu wynagrodzeń, opartego na połączeniu wynagrodzenia zasadniczego i premii powiązanej z wynikami pracy, rezygnacji z wybranych elementów ZUZP oraz włączenia części dodatkowych składników wynagrodzenia do wynagrodzenia zasadniczego.
Strona Społeczna poprosiła o doprecyzowanie poszczególnych kwestii, tj. wskaźniki efektywności, sposób dystrybucji budżetu premiowania, ramy dla procesu wartościowania stanowisk czy symulacja obrazująca wpływ rozważanych zmian na poziom wynagrodzeń. Przedstawiciele organizacji związkowych podkreślili, że widzą potrzebę zmiany systemu wynagradzania w Spółce i są gotowi na kontynuowanie rozmów. Podejście do wdrożenia zmian w ocenie organizacji związkowych należałoby zacząć od przeprowadzenia procesu wartościowania stanowisk. Poproszono również o przedstawienie informacji określających średnie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach w określonych grupach zawodowych wynagradzanych na bazie postanowień ZUZP Spółki. Zarząd zadeklarował opracowanie i przekazanie takiego zestawienia jeszcze przed kolejnym spotkaniem
z organizacjami związkowymi.
Prezes Zarządu, Agnieszka Wasilewska-Semail podkreśliła, że wyjście z aktualną propozycją założeń do zmiany systemu wynagradzania wynika z poszukiwania alternatywy, która pozwoliłaby na ochronę miejsc pracy w trudnej wciąż sytuacji płynnościowej PKP CARGO. Celem przekształceń oraz powiązania nowego systemu wynagradzania z systemem premiowym jest przede wszystkim osiągnięcie pozytywnego wpływu przyszłych rozwiązań na stabilizowanie wyników firmy w długofalowej perspektywie. System wynagradzania będzie wymagał unowocześnień i zaangażowania pracodawcy i organizacji związkowych oraz wypracowania ram współpracy w całym procesie. Pozytywnym jest fakt, że potrzebę zmian dostrzegają obie strony dialogu.