Skansen w Chabówce obchodzi 25-lecie
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, którego właścicielem jest PKP CARGO S.A., obchodzi 25. rocznicę powstania. Uroczyste otwarcie Skansenu, który urządzono na terenie odbudowanej w 1947 r. parowozowni, nastąpiło 11 czerwca 1993 r. Jego lokalizacji w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszych linii kolejowych w Polsce – z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową.
Inicjatorem powstania Skansenu w Chabówce był ówczesny Naczelnik Lokomotywowni Pozaklasowej Sucha Beskidzka Paweł Zaleski (przy dużym wsparciu Roberta Matuszyka, ówczesnego Naczelnika Zarządu Trakcji i Wagonów).
Historyczny tabor – lokomotywy i wagony – gromadzone były w Chabówce od połowy lat 80. Ekspozycję urządzono na wolnym powietrzu, ustawiając wiele eksponatów na specjalnie wybudowanych cokołach. Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem liczby i typów kolekcją zabytkowego taboru.
Najcenniejszym obiektem w zbiorach Skansenu w Chabówce jest najstarszy zachowany parowóz w Polsce – tendrzak TKb-1479, wybudowany w 1878 r. w Berlinie. Wiele eksponatów to nieliczne lub wręcz pojedyncze egzemplarze danej serii, jak choćby Ty37-17 – zbudowany w 1938 r. w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu, Okz32-2 – jedyny zachowany przedwojenny parowóz przystosowany do pracy na liniach górskich czy parowóz Ol12-7 – zbudowany w 1912 r. w Wiedniu.
Skansen w Chabówce dzięki czynnym parowozom, może prowadzić pociągi retro po malowniczych liniach kolejowych do Nowego Sącza, Zakopanego i Suchej Beskidzkiej (i dalej w kierunku Krakowa).
Ciekawostką jest to, że Skansen prowadzi wynajem taboru na potrzeby realizacji zdjęć filmowych. Parowozy z Chabówki „zagrały” m.in. w filmach: „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto Dezerterów”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Wichry Kołymy”.
Autorzy zdjęć: fot.1 – Archiwum Skansenu w Chabówce, fot.2,3,4 – Ze zbiorów Jana Dreślińskiego