Platforma zakupowa

Prezes Dariusz Seliga na Samorządowym Kongresie Trójmorza

Perspektywy rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych oraz nowe wyzwania w obszarze Trójmorza były głównymi tematami dyskusji podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza, w którym wziął udział Prezes Zarządu PKP CARGO Dariusz Seliga.

Samorządowy Kongres Trójmorza to wydarzenie, które po raz trzeci zebrało w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przedstawicieli samorządów, administracji krajowej, spółek Skarbu Państwa oraz gości z dwunastu państw położonych w korytarzu transportowym biegnącym od Bałtyku po Morze Czarne i Morze Adriatyckie. Rozmowy dotyczyły dotychczasowych działań, perspektyw rozwoju wzajemnych relacji gospodarczych oraz czekających wyzwań. W szczegółowej agendzie znalazły się korytarze transportowe, bezpieczeństwo energetyczne, transformacja sektora energii, odbudowa Ukrainy i perspektywy jej integracji z UE, współpraca naukowa oraz cyberbezpieczeństwo.

Prezes Dariusz Seliga wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. „Via Carpatia- korytarz transportowy Trójmorza”. Szef PKP CARGO przedstawił ramy działalności spółki na obszarze Trójmorza, możliwości handlowe oraz najnowsze projekty taborowe, które pozwolą na zwiększenie przewozów Grupy PKP CARGO w tej części Europy.

– Budowa Via Carpatii to z pewnością jeden z elementów procesu wzmacniania spójności gospodarczej mający na celu wyeliminowanie różnic w rozwoju infrastruktury w Europie. Jest to niezwykle istotny projekt, który będzie pozwalał na zwiększoną wymianę handlową pomiędzy państwami Trójmorza gdzie od lat oferujemy kompleksowe usługi logistyczne. Jako przewoźnik kolejowy liczymy, że w nieodległej przyszłości rozpoczną się prace nad analogicznym korytarzem kolejowym. Już teraz jako Grupa PKP CARGO jesteśmy czołowym operatorem kolejowych przewozów towarowych w rejonie Trójmorza – powiedział Dariusz Seliga.

Prezes PKP CARGO zapewnił, że pozycja nr 1 jako lidera usług logistycznych na obszarze Trójmorza stanowi obecnie dla Grupy cel strategiczny. – W kolejnych latach mamy zamiar umacniać naszą pozycję wykorzystując nasz potencjał ludzki i przewozowy. Realizacja naszych założeń strategicznych w zakresie rozwoju przewozów towarowych wymaga zapewnienia taboru kolejowego o odpowiedniej funkcjonalności i jakości. W tym celu od wielu lat korzystamy z dostępnych źródeł dofinansowania inwestycji taborowych m.in. z programów Unii Europejskiej – dodał.

Dariusz Seliga zwrócił uwagę także na perspektywy współpracy z Kolejami Ukraińskimi oraz wyzwania związane z powojenną odbudową tego kraju.