Platforma zakupowa

PKP CARGO zrealizuje dla Grupy ArcelorMittal usługi przewozowe o wartości 1 mld zł

PKP CARGO, największy polski przewoźnik kolejowy, w ciągu trzech najbliższych lat przewiezie prawie 35 mln ton towarów dla spółek Grupy ArcelorMittal – wynika z podpisanych 28 kwietnia aneksów do umów na przewóz towarów dla potentata branży hutniczej. Ich łączna wartość wynosi 1 mld zł.

Podpisane aneksy oznaczają, że PKP CARGO – drugi największy towarowy przewoźnik koleją w Unii Europejskiej oraz ArcelorMittal – największy na świecie producent stali i wyrobów stalowych będą kontynuować współpracę przynajmniej do czerwca 2017 roku. Rocznie wolumen przewożonych dla Grupy ArcelorMittal towarów będzie wynosić minimum 11 mln ton, a w ciągu trzech lat może sięgnąć 35 mln ton. Dla porównania, w ciągu 2013 roku Grupa PKP CARGO przewiozła łącznie 114 mln ton ładunków dla wszystkich swoich klientów.

– Potwierdzamy wyjątkowo silną pozycję naszej spółki na najbardziej konkurencyjnym rynku w Europie. Cieszę się, że dla światowych gigantów PKP CARGO jest partnerem biznesowym godnym zaufania, gwarantującym profesjonalizm, stabilność oraz przewidywalność. Globalne firmy doceniają nasze szerokie kompetencje, zarówno pod względem zasobów taborowych, jak i wykwalifikowanej kadry organizującej przewozy – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO.

PKP CARGO przewozi węgiel kamienny, koks, węgiel brunatny, rudy i piryty, kamień, żwir i wapno, metale oraz artykuły chemiczne dla kilku spółek z grupy ArcelorMittal, w tym ArcelorMittal Poland SA, ArcelorMittal Warszawa Sp. z o.o. i ArcelorMittal Ostrawa SA. Segment przewozów dla firm z branży hutniczej jest kluczowym dla działalności PKP CARGO – oprócz Grupy ArcelorMittal, spółka obsługuje m.in. także koncerny: CMC i US Steel.

– Mimo stagnacji na rynkach stali i światowego spowolnienia w produkcji metali przewozimy wyraźnie więcej rud, już w pierwszym kwartale 2014 roku wzrost w tym segmencie wyniósł ok. 20 proc. w ujęciu rocznym. Świadczy to o zdolności przystosowania się naszej Grupy do zmiennych warunków rynkowych – podkreśla Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP CARGO.

PKP CARGO posiada zasoby i kompetencje pozwalające na kompleksową obsługę klientów, co w branży hutniczej jest szczególnie istotne ze względu na zróżnicowany charakter przewożonych towarów i ich parametry. Oprócz standardowych zleceń, firma realizuje przewozy przesyłek ponadgabarytowych i bezpośrednie połączenia międzynarodowe. PKP CARGO jest obecnie jedynym przewoźnikiem w Polsce dysponującym wyspecjalizowanym taborem z możliwością przewozu 120-metrowej szyny, która jest produkowana od lutego 2014 r. przez ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.