Platforma zakupowa

PKP CARGO zaprasza na „Lato z Parowozami 2018”

Jak co roku w Dniu Dziecka rusza „Lato z Parowozami” – cykl imprez związanych z zabytkową koleją. PKP CARGO, największy w Polsce przewoźnik kolejowy oraz mecenas zabytków techniki kolejnictwa, popularyzuje w ten sposób historię kolei, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, oraz udostępnia zabytki kolejnictwa. Punktem kulminacyjnym „Lata z Parowozami” będzie jak zawsze Parowozjada, której motywem przewodnim jest w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z myślą o najmłodszym pokoleniu PKP CARGO od kilku lat realizuje cieszący się dużym zainteresowaniem program edukacyjny popularyzujący historię polskich kolei. Jego kolejne etapy są organizowane w wielu zabytkowych miejscach, takich jak Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce oraz w Instytucji Kultury „Parowozownia Wolsztyn”, a także w innych lokalizacjach, takich jak parowozownie w Jarocinie i Skierniewicach, gdzie funkcjonują współpracujące z PKP CARGO S.A. organizacje społeczne, oraz w Stacji Muzeum w Warszawie i Skansenie Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Serię spotkań w ramach „Lata z Parowozami” zainaugurują obchody Dnia Dziecka w Skansenie w Chabówce, Stacji Muzeum w Warszawie i Parowozowni Skierniewice. Od 1 czerwca do 16 września br. miłośnicy kolei będą mogli uczestniczyć w weekendach tematycznych organizowanych w Chabówce, Warszawie, Wolsztynie, Jarocinie i Skierniewicach. W ramach tegorocznej akcji „Lata z Parowozami” PKP CARGO S.A. przygotowało tam wyjątkowe imprezy nawiązujące do historii kolei. Dzięki nim będzie można m.in. zapoznać się z zawodem maszynisty i specyfiką pracy kolejarza. Programowi edukacyjnemu towarzyszą liczne atrakcyjne konkursy, gry i zabawy. Najwięcej wydarzeń odbywać się będzie w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie można będzie dodatkowo skorzystać z przejażdżek pociągami retro. Cykl „Lata z Parowozami” tradycyjnie kończy Święto Kwiatów w Parowozowni Skierniewice odbywające się w połowie września.

Punktem kulminacyjnym „Lata z Parowozami” będzie „Parowozjada“ w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce organizowana w dniach 18-19 sierpnia. Jest to impreza odbywająca się od 2005 r., w ramach której organizowane są m.in. pokazy składów historycznych i parowozów, współzawodnictwo drużyn trakcyjnych, prezentacja zabytkowej infrastruktury technicznej i obrządzania parowozów. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia będzie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji będzie można przenieść się w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozwni goście będą podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chętni wcielą się w szeregi żołnierzy Legionów i po przejściu procesu rekrutacji odbędą ćwiczenia wojskowe oraz skorzystają z usług legionowej poczty polowej.

Informacje na www.latozparowozami.pl

———————–

Harmonogram „Lata z Parowozami” w załączeniu.