Platforma zakupowa

PKP CARGO zainaugurowało „Lato z parowozami”

Jak co roku w Dniu Dziecka, z myślą o najmłodszym pokoleniu ruszyło organizowane przez PKP CARGO „Lato z parowozami” – cykl wydarzeń związanych z zabytkową koleją.

Poprzez „Lato z parowozami”, PKP CARGO największy w Polsce przewoźnik kolejowy oraz mecenas zabytków techniki kolejnictwa – popularyzuje zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży historię kolei oraz udostępnia zabytki kolejnictwa.

Spotkania w ramach cyklu organizowane są od kilku lat w wielu zabytkowych miejscach w całej Polsce. W tym roku zapraszamy do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz Instytucji Kultury „Parowozownia Wolsztyn“ (do niedawna Parowozownia Wolsztyn), a także do współpracujących z PKP CARGO: parowozowni w Jarocinie i Skierniewicach i Stacji Muzeum w Warszawie (dawne Muzeum Kolejnictwa).

We wszystkich lokalizacjach PKP CARGO przygotowało wyjątkowe spotkania nawiązujące do historii kolei. Dzięki nim będzie można m.in. zapoznać się z zawodem maszynisty, specyfiką pracy kolejarza oraz odbyć podróże zabytkowymi pociągami. Programowi edukacyjnemu towarzyszą liczne atrakcyjne konkursy, gry i zabawy.

PKP CARGO podejmując się roli mecenasa zabytków techniki kolejowej zachowało dla kolejnych pokoleń i utrzymuje w należytym stanie wiele egzemplarzy czynnych parowozów, starych wagonów i innego sprzętu kolejowego. Przygotowany przez nas program odsłania nie tylko karty historii kolei, ale oddaje również to, co dla wielu jej miłośników jest najcenniejsze – klimat dawnych lat zaklęty w zabytkowych pociągach i starych parowozach. Chcemy, aby do tych materialnych dowodów historii kolei mogło dotrzeć zwłaszcza nasze młode pokolenie, któremu pragniemy zaszczepić kultywowanie kolejowych tradycji. Dlatego mam nadzieję, że „Lato z parowozami“ przysporzy kolei wielu nowych sympatyków – powiedział Maciej Libiszewski, prezes Zarządu PKP CARGO.

Serię spotkań w ramach „Lata z parowozami” zainaugurowały obchody Dnia Dziecka w Skansenie w Chabówce. Miłośnicy kolei będą mogli do 16 września uczestniczyć w weekendach tematycznych organizowanych w Chabówce, Warszawie, Wolsztynie, Jarocinie i Skierniewicach. Punktem kulminacyjnym „Lata z parowozami“ będzie organizowana w dniach 19-20 sierpnia „Parowozjada“ w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.

Parowozjada cieszy się wielkim zainteresowaniem miłosników kolrei już od 2005 r., ktrórzy mogą co roku podziwiać składy historyczne i lokomotywy, prezentacje elementów infrastruktury kolejowej i obrządzania parowozów, a takze emocjonujace współzawodnictwo drużyn trakcyjnych

Harmonogram „Lata z parowozami“ w załączeniu

Szczegółowe informacje na www.latozparowozami.pl