Platforma zakupowa

PKP CARGO wygrało jeden z największych przetargów węglowych przewidzianych na ten rok

Pod koniec lutego PKP CARGO wygrało przetarg na przewozy węgla kamiennego dla spółek wchodzących w skład Grupy Azoty. Łączna masa tego paliwa transportowanego na podstawie nowego kontraktu od marca przez najbliższy rok wyniesie około 1,5 mln ton. To o 300 tys. ton więcej, niż w ubiegłym roku.

Przetarg na przewozy węgla dla Grupy Azoty jest jednym z największych węglowych przetargów w 2015 roku. Nowy kontrakt jest przedłużeniem dotychczasowej umowy, na podstawie której PKP CARGO obsługiwało Grupę Azoty w poprzednich latach. Dotychczas przewoźnik dostarczał węgiel do zakładów w Puławach, Kędzierzynie-Koźlu i Tarnowie. Od tego roku będzie dowoził to paliwo także do zakładów w Policach.

– Duże grupy przemysłowe cenią sobie współpracę z PKP CARGO. Korzystają na tym obie strony – PKP CARGO rozwija swój biznes, a nasi partnerzy mają dostęp do usług sprawdzonego przewoźnika kolejowego, gwarantującego wysoką jakość obsługi dzięki zapleczu taborowemu i doświadczonej kadrze  – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych. – Przewozy paliw stałych mają największy udział w portfelu PKP CARGO. Niezależnie od obsługi dużych podmiotów w zakresie przewozu surowców, stale pracujemy nad dywersyfikacją naszego biznesu, czego efektem są nowe rozwiązania logistyczne. Korzysta z nich także Grupa Azoty – dodaje Jacek Neska.

Pod koniec lutego PKP CARGO przewiozło do Szwecji wyprodukowane przez Grupę Azotynawozy, po raz pierwszy stosując nowe rozwiązanie logistyczne – połączenie przewozów kolejowych z transportem promowym i samochodowym. Dzięki temu uniknięto konieczności przeładunku nawozów w portach, co w efekcie skróciło o połowę całkowity czas przewozu.

Grupa Azoty jest jednym z kluczowych klientów PKP CARGO, dla którego uruchamianych jest kilkanaście pociągów tygodniowo. Oprócz węgla wśród towarów przewożonych dla Azotów są między innymi nawozy, artykuły chemiczne i kontenery. Część przewozów jest realizowana pojedynczymi wagonami w systemie rozproszonym. Poza usługami przewozowymi podmioty z Grupy PKP CARGO wykonują na rzecz Grupy Azoty spedycję samochodową i kolejową w kraju i za granicą oraz obsługę graniczną i celną w imporcie ze wschodu.

W 2014 roku Grupa PKP CARGO miała blisko 48,5 proc. udziału w rynku pod względem masy i ponad 57 proc. pod względem pracy przewozowej.