Platforma zakupowa

PKP CARGO S.A. w mediach po interwencji poselskiej

W dniu 14 maja br. poseł na Sejm RP Dariusz Joński zwrócił się do p.o. prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. dr Marcina Wojewódki z listą pytań dotyczących działalności Spółki w latach ubiegłych w ramach interwencji poselskiej. Zarząd udzielił odpowiedzi na te pytania. W ślad za udostępnionymi informacjami poseł Dariusz Joński oraz poseł Marcin Bosacki 20 maja br. zwołali konferencję prasową, podczas której przekazali do wiadomości publicznej za pośrednictwem mediów własną ocenę sytuacji w PKP CARGO S.A.

W materiałach medialnych, które ukazały się po wspomnianej konferencji prasowej p.o. prezes Zarządu dr Marcin Wojewódka podkreślał:

Uwzględniając dekoniunkturę w branży, grupa koncentruje się obecnie na działaniach mających na celu poprawę efektywności i redukcję kosztów przy równoczesnym wzroście potencjału sprzedażowego grupy. Elastyczność operacyjna i efektywne zarządzanie procesami jest wyzwaniem dla poprawy sytuacji rynkowej i finansowej firmy w bieżącym roku oraz kluczem do możliwości jej dalszego rozwoju.

dr Marcin Wojewódka p.o. prezes Zarządu

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita Zarząd koncentruje się obecnie na rozwoju oferty dla klientów, aktywizacji działań mających na celu wzrost portfela zleceń i optymalizacji kosztów. W efekcie chce utrzymać już posiadaną bazę kontrahentów oraz intensywnie pracuje nad pozyskaniem nowych, zwłaszcza w perspektywicznych obszarach prowadzonej działalności. Chodzi m.in. o rozwój przewozów intermodalnych, zwłaszcza uwzględniających przenoszenie ładunków z dróg na kolej. Cel ten może być realizowany poprzez utworzenie ogólnokrajowego systemu przewozu naczep samochodowych.

Portal wnp.pl informuje:

„W piątek Zarząd PKP CARGO wypowiedział zawarty w 2013 r. Pakt Gwarancji Pracowniczych, w którym spółka zobowiązała się m.in. do zapewnienia trwałości zatrudnienia pracownikom Spółki do 2023 roku. Wskazano, że jest to jeden z elementów trwających działań optymalizacyjnych. Wcześniej, 13 maja PKP CARGO poinformowało, że zamierza od 1 czerwca czasowo zwolnić część pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Może to objąć 30 proc. załogi.

10 maja PKP CARGO wycofało się ze skutkiem natychmiastowym z umów sponsoringowych zawartych z klubem sportowym Widzew Łódź, z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz z klubem Unia Skierniewice. Jak podał przewoźnik, „oszczędności z tego tyłu będą liczone w milionach złotych”.

PKP CARGO jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz: Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii.”

Materiały o podobnej treści pojawiły się m.in. w stacjach telewizyjnych i radiowych takich jak TVP, TVN24, TVP Info, Polsat, Polskie Radio Program 1 oraz w serwisach internetowych takich jak onet.pl, pap.pl, rp.pl, interia.pl, parkiet.com, money.pl, wnp.pl.