Platforma zakupowa

PKP CARGO rozpoczyna współpracę z PCC Intermodal

PKP CARGO, drugi największy kolejowy przewoźnik towarowy w Europie, świadczy usługi przewozowe w zakresie transportu intermodalnego dla spółki PCC Intermodal S.A., wiodącego operatora przewozów kontenerowych. Współpraca obejmie przejazdy z Gdyni do Kutna, a w przyszłości zwiększenie liczby przewozów. Potencjał taborowy i kadrowy PKP CARGO oraz kompetencje logistyczne PCC Intermodal przyczyniają się do rozwoju branży intermodalnej w Polsce. Sprzyjają temu także inwestycje PKP CARGO w zakresie taboru – spółka odebrała właśnie kolejną partię zamówionych platform intermodalnych. W sumie PKP CARGO kupiła 330 platform 80-stopowych, najbardziej uniwersalnych i pożądanych przez klientów.

Rozmowy na temat rozpoczęcia współpracy rozpoczęto kilka miesięcy temu. Pierwsze próbne przewozy zostały uruchomione w kwietniu 2014 roku. Obecnie w każdym tygodniu spółki uruchamiają z powodzeniem kilka regularnych pociągów.

– To bardzo owocna współpraca, na której korzystają obie strony. PKP CARGO rozwija działalność przewozową, a PCC Intermodal ma gwarancję wysokiej jakości i dostępu do największej bazy taborowej i najbardziej doświadczonej kadry. Warto podkreślić, że PKP CARGO wykazało się dużą elastycznością operacyjną, ponieważ rozpoczęcie regularnej współpracy z mocno zorientowanym na klienta operatorem wymagało opracowania wspólnych, jednolitych zasad współpracy na poziomie organizacji przewozów i dokumentacji przewozowej. Jestem przekonany, że współpraca z PCC Intermodal ma bardzo dobre perspektywy, o czym świadczą pozytywne doświadczenia z ostatnich tygodni – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

PKP CARGO realizuje dla PCC przewozy z Gdyni do terminalu operatora intermodalnego w Kutnie w woj. łódzkim. Dodatkowo obie firmy współpracują przy przewozach na linii Brześć–Małaszewicze–Kutno. Jest to regularne połączenie, które PCC Intermodal włączyło z powodzeniem do swojej sieci w marcu 2014 roku. Oprócz świadczenia usług przewozowych, przy obsłudze partnera biznesowego PKP CARGO wykorzystuje swoje centrum logistyczne w Małaszewiczach, przy granicy z Białorusią.

Przewozy intermodalne są strategicznym obszarem działalności PKP CARGO, ponieważ jest to najdynamiczniej rozwijająca się branża rynku. Obecnie poziom tzw. konteneryzacji przewozów w Polsce jest sześciokrotnie niższy, niż średnia europejska. Według ekspertów PKP CARGO, w najbliższych latach ta różnica będzie się zmniejszać. PKP CARGO ma ambicje wyznaczania trendów na tym rynku w kraju.

– Przewozy intermodalne są bardzo ważne dla PKP CARGO. Chcemy być liderem w tym segmencie rynku, ponieważ przewidujemy jego dynamiczny wzrost w kolejnych latach, szczególnie po zakończeniu remontów i modernizacji linii kolejowych w Polsce. Już dzisiaj wykorzystujemy nasze przewagi i szukamy możliwości stałej współpracy z partnerami takimi jak PCC Intermodal – mówi Jacek Neska. – Jako lider inwestujemy też w park taborowy oraz terminale przeładunkowe. Oceniamy, że rynek intermodalny będzie nadal dynamicznie się rozwijał wraz z rozszerzaniem oferty przewozowej o nowe produkty, takie jak na przykład tzw. trójkąty intermodalne – dodaje.

W ostatnich latach rynek intermodalny w Polsce rósł w tempie dwucyfrowym, jedynie w 2013 roku wzrost był niższy niż 10 proc.

PKP CARGO jest liderem w segmencie przewozów intermodalnych w Polsce, z około 60-procentowym udziałem w rynku. Firma stale inwestuje w zwiększanie swoich możliwości: jesienią 2013 roku podpisała umowę na zakup 330 platform uniwersalnych platform 80-stopowych do przewozu m.in. kontenerów. Kontrakt opiewał na ponad 117 mln zł. Już prawie połowa platform trafiła do PKP CARGO.

Dzięki posiadanemu taborowi, know-how i dużemu doświadczeniu spółka oferuje swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie przewozów intermodalnych. Oprócz taboru firma dysponuje też własną infrastrukturą, pozwalającą na składowanie, magazynowanie i przeładunek towarów na placach i terminalach kontenerowych. Łącznie możliwości składowania terminali PKP CARGO wynoszą ok. 11 500 TEU, a maksymalna techniczna zdolność przeładunkowa to blisko 890 000 TEU rocznie.

Transport intermodalny to przewóz ładunków z wykorzystaniem jednej jednostki ładunkowej za pośrednictwem różnych rodzajów transportu. Jego zaletą jest brak konieczności przeładunku towarów w trakcie zmiany środków transportu – przeładunkowi podlega całą jednostka ładunkowa, np. kontener, co usprawnia i przyśpiesza proces przewozu. Od 2004 roku średnioroczny wzrost wielkości pracy przewozowej kolejowych przewozów intermodalnych w Polsce wynosił prawie 15,5 proc., i z wyjątkiem Litwy był najwyższy spośród państw regionu. Dynamiczny rozwój segmentu intermodalnego w Polsce przekłada się na rozwój rynku kolejowych przewozów intermodalnych – pod względem udziału w ogólnym kolejowym transporcie towarowym urósł z ok. 2 proc. w 2004 roku do ponad 6 proc. w 2012 roku.