Platforma zakupowa

PKP CARGO powiększa flotę lokomotyw Dragon 2

PKP CARGO odebrało pierwszą partię dwunastu dwusystemowych lokomotyw elektrycznych Dragon 2 wyprodukowanych przez nowosądecki Newag.

Zakup nowych lokomotyw to istotny element podnoszenia efektywności operacyjnej, która jest jednym z najważniejszych celów strategicznych Grupy PKP CARGO.

Nowe Dragony 2, wyposażone w dwa systemy zasilania: 3kV na prąd stały oraz 25kV na prąd zmienny, będą jeździć dla PKP CARGO nie tylko po polskich torach. Dzięki homologacji na Czechy i Słowację zakupione pojazdy pozwolą na podniesienie zdolności operacyjnych na rynkach zagranicznych, a w szczególności w Czechach, które po Polsce, są dla spółki największym rynkiem.
„Zakup lokomotyw Dragon 2 oraz planowane uruchomienie terminalu przeładunkowego w Zduńskiej Woli Karsznicach to kluczowe elementy strategii rozwoju PKP CARGO. Nowy tabor otwiera przed nami dodatkowe możliwości skutecznego konkurowania w Czechach i na Słowacji oraz jest szansą na ekspansję w państwach regionu Trójmorza” – mówi Dariusz Seliga, prezes PKP Cargo.

Dostawy Dragonów 2 obejmują również oprogramowanie oraz licencje niezbędne do obsługi lokomotyw. Ponadto do PKP CARGO trafi zestaw fabrycznie nowych części zamiennych i podzespołów wchodzących w skład tzw. zestawu antyawaryjnego. Personel przewoźnika przejdzie także szkolenia i autoryzację w zakresie utrzymania i eksploatacji lokomotyw.

Nowe lokomotywy będą jeździć w barwach PKP CARGO, a jedna z dwunastu została okazjonalnie oklejona znakiem Solidarności oraz ponadczasowym przesłaniem Jana Pawła II – „Solidarność to jeden i drugi (…) A więc nigdy jeden przeciwko drugiemu”.

„Znak Solidarności to niewątpliwie jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Przedstawia jedną z najwspanialszych kart w naszej historii, to znak polskiej wolności i niezależności. Dla PKP CARGO – narodowego przewoźnika kolejowego – wartości związane z ideą Solidarności są niezwykle bliskie, dlatego zdecydowaliśmy się, aby jedna z naszych lokomotyw była jej nośnikiem” – wyjaśnia Dariusz Seliga.

Flota PKP CARGO

Docelowo flota Dragonów 2 jeżdżących pod szyldem PKP CARGO wzrośnie do 34 maszyn. Pierwsze trzy zostały zakupione i odebrane w 2018 roku. Rok później spółka podpisała z Newagiem umowę na dostawy obejmujące kolejnych 31 lokomotyw. Pierwszych siedem to wersje Dragonów ze spalinowym modułem dojazdowym, które już są użytkowane przez przewoźnika. Obecnie realizowany jest drugi etap zakupów. W 2023 roku będzie to jeszcze dziewięć Dragonów 2 a trzy ostatnie pojazdy Newag dostarczy w 2024 roku.

Dragony 2 z modułem dojazdowym pozwalają na przejazd pociągów przez niezelektryfikowane odcinki tras klejowych bez konieczności wymiany lokomotywy lub na pracę pojazdu na bocznicach. Moduły gwarantują więc podniesienie zdolności operacyjnych elektrowozów. Dragony 2 są wykorzystywane w największym stopniu do prowadzenia ciężkich składów (o masie brutto nawet powyżej 3 tys. ton) z takimi ładunkami jak węgiel kamienny, rudy czy kruszywa.

Dragon 2 Newagu to w pełni polska konstrukcja, to także pierwsza w Europie sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, która jest w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014) i wyposażona w ETCS poziom 2 (Europejski System Sterowania Pociągiem), zapewniając sygnalizację kabinową oraz kontrolę pracy maszynisty przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa.