Platforma zakupowa

PKP CARGO podejmie transport żywności do Chin

Mamy nadzieję, że niedługo ruszy transport polskiej żywności do Chin. Jeśli coraz więcej towarów będzie eksportowanych koleją z Polski do Państwa Środka, to ten rodzaj transportu stanie się bardziej opłacalny- powiedział w rozmowie z PAP prezes Zarządu PKP CARGO Maciej Libiszewski.

– Jeśli chodzi o ekspansję zagraniczną, to patrzymy przede wszystkim na wschód. Kolejne wizyty chińskich delegacji powodują, że nie możemy na to patrzeć inaczej – przypomniał Libiszewski.

W czerwcu Polskę odwiedził przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. W Warszawie podpisał szereg międzyrządowych porozumień w sprawie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu „Jedwabnego Szlaku”, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

W czasie wizyty prezydenci Polski i Chin symbolicznie otworzyli linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny-Unia Europejska. Obie strony podkreślały, że chińska inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku to ogromna szansa dla gospodarek obu krajów.

Podczas wizyty prezydenta Chin podpisane zostało także porozumienie, dzięki którym polska żywność jest certyfikowana w Chinach.

– Mamy nadzieję, transport żywności ruszy lada moment – mówi Libiszewski i przyznaje, że PKP CARGO często przyjmuje delegacje z różnych chiński prowincji, które chcą ustanowienia połączenia kolejowego z Polską.

– Każdą z tych prowincji zamieszkuje około 100 mln ludzi. Są to bardzo poważni partnerzy – dodaje prezes PKP CARGO.

Chiny największym partnerem z Azji

Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem i wielkości importu. W 2015 r. eksport z Polski do Chin osiągnął 1,8 mld euro (wzrost o 8 proc.) a import z Chin 20,3 mld euro (wzrost o 16 proc.).

Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18,5 mld euro i było wyższe o ponad 2,6 mld euro w porównaniu do roku 2014. Import z Chin ma największy udział w tworzeniu deficytu handlowego Polski. W 2015 r. Chiny zajęły w polskim imporcie drugie miejsce za Niemcami. Eksport do Chin stanowił 1 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu, co stanowi 21. miejsce w polskim eksporcie.

W ubiegłym roku głównym polskim towarem eksportowym do Chin pozostawała miedź. W imporcie z Chin ponad połowę stanowią wyroby przemysłu elektromaszynowego, ważną pozycją są także wyroby włókiennicze. Głównym celem polskiego rządu jest zmniejszenie gigantycznego deficytu w handlu z Chinami poprzez wzrost eksportu do Państwa Środka. Na otwarcie rynku chińskiego z niecierpliwością czeka m.in. krajowy przemysł spożywczy.

Na zdjęciu: Prezes Maciej Libiszewski (w środku) w czasie wizyty prezydentów Polski i Chin w terminalu Grupy PKP CARGO w Warszawie.