Platforma zakupowa

PKP CARGO kupuje 5 dodatkowych lokomotyw Vectron od Siemens Mobility

PKP CARGO – największy kolejowy operator towarowy w Polsce i drugi w Europie zdecydował się skorzystać z opcji na zakup 5 wielosystemowych lokomotyw Vectron. Wartość podpisanego dzisiaj kontraktu wraz z utrzymaniem to blisko 112 milionów złotych. Lokomotywy będą przeznaczone do tras międzynarodowych w korytarzu północ-południe. Pierwsze lokomotywy zostaną przekazane PKP CARGO w połowie roku.

Nowoczesne lokomotywy Vectron MS przeznaczone do ruchu towarowego dysponują mocą 6,4 MW, mają prędkość maksymalną 160 km/h i są wyposażone w system ETCS. Posiadają homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację, Rumunię i Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron mają możliwość kursowania aż w 18 europejskich krajach.

We wrześniu 2015 r. PKP CARGO kupiło 15 lokomotyw Vectron MS z prawem do zakupu kolejnych 5 pojazdów. W styczniu br. firma zdecydowała się skorzystać z tej przedłużonej opcji.

– Cieszymy się, że produkt spełnił oczekiwania, a klient zdecydował się na powiększenie swojej floty. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Dzięki nim PKP CARGO z pewnością może budować przewagę konkurencyjną nie tylko w Polsce, ale i całej Europie – powiedział Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

– Kupując wielosystemowe lokomotywy Vectron, realizujemy strategię rozwoju Grupy PKP CARGO, której jednym z celów jest zdobycie przez nas pozycji lidera na rynku państw Trójmorza, przez które przebiega europejski korytarz północ-południe. Ten zakup jest również odpowiedzią na potrzeby rynku i dynamicznie rosnącego przewozu intermodalnego, którego roczna procentowa dynamika w ostatnich kilku latach była zawsze dwucyfrowa – stwierdził Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

W ciągu kilku lat firma Siemens Mobility sprzedała 41 klientom ponad 800 Vectronów. Dostarczone pojazdy pokonały już blisko 170 milionów kilometrów. W naszym kraju Vectrony jeżdżą w barwach PKP CARGO, DB Cargo Polska, a także Lotos Kolej (wydzierżawione od Industrial Division). Łącznie w Polsce zostały zakupione 44 lokomotywy Vectron.

Na zdjęciu (od lewej):

Witold Bawor, członek zarządu ds. operacyjnych PKP CARGO S.A., Czesław Warsewicz, prezes zarządu PKP CARGO S.A., Katarzyna Halwa, członek zarządu, dyrektor finansowy Siemens Mobility Sp. z o.o. i Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.