Platforma zakupowa

PKP CARGO: intermodal to jedna z naszych specjalizacji – wywiad Prezesa Czesława Warsewicza dla Parkiet TV

Dariusz Wieczorek, Parkiet TV: Jeżeli chodzi o przewozy intermodalne, to w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku ten wzrost wyniósł 45 proc. Panie prezesie, co ma na to wpływ? Czy może idea Nowego Jedwabnego Szlaku?

Prezes Czesław Warsewicz: Też, ale nie tylko, ponieważ dzisiaj świat się unifikuje, czyli wiele produktów się standaryzuje i w tym sensie przewozy, wymiana handlowa, aktywność gospodarcza opiera się o przewozy zunifikowane, czyli kontenerowe. My podjęliśmy też w ostatnich 2-3 miesiącach dużą aktywność na kierunku północ-południe, bo widzimy tu duży potencjał połączenia korytarzy trzech mórz. (…) Szukamy akwizycji w tym obszarze. To ma spowodować, że ta masa towarów intermodalnych będzie wzrastała. Również w korytarzu Nowego Jedwabnego Szlaku.

Panie prezesie, wspominał pan, że myśli też o akwizycjach. Czy mówimy o spółkach z naszej części Europy, które operują na szlaku północ-południe, czy bardziej chodzi o wzmocnienie szlaku z Chinami?

Powiedziałbym krótko: tu i tu. Mamy konkretne już pomysły w jednym i w drugim obszarze. Tylko, że te dwa korytarze mają różne specyfiki. I dlatego musimy te specyfiki dostosować do naszej strategii. Rynek chiński, rynek dalekowschodni jest troszeczkę inaczej funkcjonujący od rynku północ-południe, który jest w tej samej kulturze biznesowej co my. I w tym zakresie te akwizycje, ta współpraca wydaje się inna aniżeli na rynku chińskim. I to uwzględniamy w naszej strategii. Mam nadzieję, że w tym roku sfinalizujemy pierwsze akwizycje, ale i wchodzenie na rynek być może bezpośrednio. To będzie zależało od tego, co nam się będzie bardziej opłacało. Dzisiaj intensywnie nad tym pracujemy.

Cały wywiad:

https://www.rp.pl/PROSTOzPARKIETU/180809912-Czeslaw-Warsewicz—Czy-wzrost-przewozow-PKP-Cargo-przyspieszy.html