Platforma zakupowa

Parowóz PKP CARGO uatrakcyjnił czas gościom Prezydenta RP w Spale

PKP CARGO, jako współorganizator Dożynek Prezydenckich, które odbyły się w dniach 21-22 września w Spale, przygotowało na tę okazję możliwość przejazdu na trasie Spała - Tomaszów Mazowiecki – Spała specjalnymi wagonami retro prowadzonymi przez zabytkową lokomotywę parową. Parowóz Ty42-107 z 1946 przyjechał do Spały ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. Jak co roku, w święcie plonów wzięli udział Prezydent RP, Bronisław Komorowski wraz z małżonką, Anną Komorowską. Pierwsza Dama RP była gościem specjalnym na stoisku PKP CARGO w Spale.

Z atrakcji przygotowanej przez lidera kolejowych przewozów towarowych w Polsce skorzystało w przedostatni weekend września wielu mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i okolic. Przejażdżka do Spały stanowiła niezapomniane przeżycie przede wszystkim dla najmłodszych, którzy dzisiaj nie mają już możliwości podróżowania takimi składami. Większość zorganizowanych kursów wypełniona była do ostatniego miejsca.

Osoby, które zdecydowały się na tą wyjątkową podróż, miały możliwość przejazdu wagonami retro zbudowanymi na przełomie lat 20. i 30. XX wieku, które poprowadził zabytkowy parowóz Ty42-107. Lokomotywa została skonstruowana w 1946 roku w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Atrakcje takie ja ta zorganizowana podczas Dożynek Prezydenckich uruchamiane są tylko na specjalne okazje.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, z którego przyjechały do Spały zabytkowe wagony oraz parowóz, powstał w miejsce parowozowni założonej pod koniec XIX wieku. W latach świetności w parowozowni stacjonowało nawet 80 maszyn. Dziś w Chabówce mieści się skansen historii kolejnictwa, który jest nie tylko największą tego typu ekspozycją w Polsce, ale także najchętniej odwiedzaną. Skansen znajduje się obecnie w strukturach PKP CARGO. Dbałość o historię to jeden z elementów polityki społecznie odpowiedzialnego biznesu, którą realizuje PKP CARGO m.in. poprzez angażowanie się w wydarzenia przybliżające społeczeństwu polskie dziedzictwo kolejowe.

Fot.: Łukasz Kamiński / Kancelaria Prezydenta RP

Fot.: Piotr Molęcki / Kancelaria Prezydenta RP

Fot.: Andrzej Wdowski / http://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl