Platforma zakupowa

„Parada Parowozów” zachwyci już po raz dwudziesty czwarty

Pod koniec kwietnia Wolsztyn ponownie na cały weekend zamieni się w europejską stolicę parowozów. Magnesem przyciągającym miłośników i sympatyków kolei będzie „Parada Parowozów”. Imprezę po raz pierwszy organizuje powołana w ubiegłym roku Instytucja Kultury „Parowozownia Wolsztyn”. PKP CARGO wesprze wydarzenie i pokaże swoje najciekawsze parowozy.

Ta prestiżowa w środowisku hobbystów impreza w ubiegłych latach przyciągała nawet 20-30 tys. widzów z Polski i z zagranicy. Biorące udział w paradzie parowozy mają od blisko sześćdziesięciu do ponad osiemdziesięciu lat i pochodzą nie tylko z wolsztyńskiej parowozowni, ale także ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce i z kilku krajów Europy.

Atrakcje związane z XXIV Paradą będą odbywały przez cały ostatni weekend od 28 do 30 kwietnia. Już od piątku, będzie można zwiedzać zabytkową, liczącą 110 lat wolsztyńską parowozownię oraz oglądać pokazy kronik filmowych.

Na sobotę zaplanowana jest główna atrakcja, czyli „Parada Parowozów”. Ten niesamowity pokaz siły, pary i potęgi parowozów rozpocznie się o godzinie 13.30. W Paradzie zaprezentuje się 10 lokomotyw z Polski, Czech i Niemiec. Z Polski pokażą się: Ol49-59 i Pt47-65 z Parowozowni Wolsztyn, TKt48-191 i OKz32-2 ze Skansenu Taboru Kolejowego  PKP CARGO w Chabówce, TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz TKh 05353 z Klubu Sympatyków Kolei     z Wrocławia. Z Niemiec przybędą lokomotywy 35 1019 i 18 201 reprezentujące Lausitzer Dampflok Club z Cottbus oraz lokomotywa 03 2155 desygnowana przez Dampflokfreunde     z Berlina. Koleje czeskie będzie reprezentował parowóz 475.179 z Decina.

Warto podkreślić, że w tym roku doniosły jubileusz 100-lecia obchodzi najstarszy wolsztyński parowóz Ok1-359, czekający aktualnie na rewizję.

Kulminacyjnym punktem dnia pełnego wrażeń będzie już tradycyjnie wieczorne widowisko „Światło, dźwięk i para”. Jest to nowoczesna forma spektaklu, w której główną rolę grają zabytkowe lokomotywy i buchająca z nich para, oraz światło i muzyka w specjalnie przygotowanej aranżacji. W kolorowy, magiczny świat zabytkowych lokomotyw przeniesiemy się o 21.45.

W sobotę odbędzie się także otwarcie wystawy fotograficznej „Parowozowe impresje” i występ orkiestry dętej.

Na miłośników kolei atrakcje czekają również w niedzielę. Już od rana przygotowano specjalny program dla dzieci, a także symulator pociągu i prezentację makiety kolejowej.

Dodatkową atrakcją tego dnia będą pasjonujące rywalizacje maszynistów, m.in. w  teście sprawnościowym, kiedy jadąc rozpędzonym parowozem, muszą wychylić się z kabiny, chwycić szklankę wody ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawić ją na kolejny postument kilkaset metrów dalej, nie uroniwszy ani kropli.

Atrakcją towarzyszącą „Paradzie Parowozów” będzie możliwość przejechania się pociągiem złożonym z zabytkowych wagonów po malowniczych trasach wokół Wolsztyna.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie www.parowozowniawolsztyn.pl.