Platforma zakupowa

NCBR i PKP CARGO wspólnie zainwestują 30 mln zł w nowe technologie dla transportu kolejowego

Optymalizacja przewozów, innowacje i nowoczesne rozwiązania logistyczne oraz poprawa bezpieczeństwa – to główne cele współpracy PKP CARGO z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Projekty będące efektami prac badawczo-rozwojowych zgłaszane będą przez uczelnie, jednostki naukowe oraz firmy z branży transportowej. PKP CARGO i NCBR wyłożą na realizację najlepszych inicjatyw po 15 mln zł. Badania i Rozwój (B+R) to ważny element strategii rozwoju największego w Polsce i drugiego w Unii Europejskiej przewoźnika towarowego, a współpraca PKP CARGO z NCBR to jedna z największych tego typu inwestycji w Grupie PKP.

Porozumienie zostało podpisane we wtorek 18 sierpnia przez prof. Krzysztofa Kurzydłowskiego, dyrektora NCBR oraz Adama Purwina, prezesa zarządu PKP CARGO i Wojciecha Derdę członka zarządu PKP CARGO ds. operacyjnych.

– Rozwój firmy w oparciu o nowe technologie to najlepszy sposób na uzyskanie trwałej przewagi konkurencyjnej, a osiąganie postępu technologicznego w logistyce ma szczególne znaczenie. PKP CARGO zwiększając swoje zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową i wdrażając innowacyjne rozwiązania będzie mogła śmiało rywalizować na międzynarodowych rynkach – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Dla dużego europejskiego gracza, takiego jak PKP CARGO, innowacje są koniecznym warunkiem rozwoju. Chcemy systematycznie podnosić naszą efektywność operacyjną i obniżać koszty. Dobrymi przykładami poszukiwanych przez nas rozwiązań są wprowadzane już w PKP CARGO nowoczesne systemy informatyczne, wspierające sprzedaż oraz obsługę naszych klientów, ale także drony wykorzystywane do ochrony naszych pociągów – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO. – Zlecając i finansując badania w interesujących nas obszarach oczekujemy rezultatów, które udoskonalą i wzmocnią nasz biznes – dodaje Adam Purwin.

Partnerzy przeznaczą na projekt po 15 mln zł. Wspólna inicjatywa NCBR i PKP CARGO opiera się na modelu otwartej innowacji, co oznacza, że jest ona skierowana do jednostek naukowych, uczelni oraz przedsiębiorców.

PKP CARGO we współpracy z NCBR chce w szczególności rozwinąć narzędzia informatyczne i systemy do optymalizacji procesów logistycznych i operacyjnych (m.in. zarządzanie taborem i terminalami), które oprócz zmniejszenia kosztów operacyjnych umożliwią optymalne wykorzystanie posiadanych przez spółkę zasobów.

– PKP CARGO posiada ponad dwa tysiące lokomotyw i ponad 60 tysięcy wagonów towarowych. W codzienną pracę angażujemy kilkanaście tysięcy osób. Przy tak dużej skali działalności każde rozwiązanie optymalizujące zarządzanie zasobami jest na wagę złota – mówi Wojciech Derda, członek zarządu PKP CARGO ds. operacyjnych. – Dla przykładu: zaledwie kilkuprocentowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oznacza dla nas wielomilionowe oszczędności. Dlatego jesteśmy przekonani, że nasze inwestycje w B+R mogą w krótkim czasie zwrócić się z nawiązką – dodaje Wojciech Derda.

Największy polski przewoźnik chce także pozyskać rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo swoich pociągów, towarów i terminali. Współpraca z NCBR ma też pomóc w pozyskaniu innowacyjnych technologii dla projektowania i budowy nowoczesnego taboru, które wsparłyby planowaną od 2016 roku samodzielną produkcją wagonów towarowych przez PKP CARGO.

Pierwszy konkurs zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2016 roku.