Platforma zakupowa

Naczepa na torach

PKP CARGO S.A., Clip Group i Duisport Agency uruchamiają regularne połączenia kolejowe z Poznania do Duisburga służące do przewozu naczep samochodowych.

Współpraca trzech podmiotów wynika z zapotrzebowania rynku na takie przewozy, gdyż epidemia koronawirusa spowodowała ograniczenia w międzynarodowym transporcie samochodowym. Część państw wprowadziła poważne obostrzenia administracyjne utrudniające ruch TIR-ów, co powoduje, że gestorzy ładunków i firmy transportowe muszą szukać alternatywnych możliwości przewożenia towarów. Korzystanie z kolei jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem, gdyż transportu szynowego nie dotyczą obostrzenia związane z epidemią COVID-19.

Z tych powodów PKP CARGO, Clip Intermodal i Duisport Agency, operator portu rzecznego w Duisburgu, rozpoczną przewozy kontenerów i naczep samochodowych na trasie Poznań – Duisburg. Połączenie będzie technicznie gotowe 1 kwietnia, natomiast pierwszy pociąg zostanie uruchomiony w miarę napływania zleceń.

Obecnie zaplanowano trzy połączenia tygodniowo, ale częstotliwość może bardzo szybko wzrosnąć do codziennych kursów w przypadku dużego zainteresowania nową usługą. Ponadto zaplanowana kompozycja wagonów pozwoli na przewiezienie nie tylko jednostek intermodalnych, ale również naczep tzw. standardowych z wykorzystaniem systemu CargoBeamer. Czas przejazdu koleją pomiędzy Poznaniem a Duisburgiem wynosi tylko 14 godzin.

Pojemność każdego pociągu to 36 naczep lub kontenerów 45 stopowych, co pozwoli na odciążenie dróg o ponad 10 000 naczep w skali roku i uniknięcie emisji CO2 w ilości około 15 tys. ton. Dodatkową korzyścią w przewozie intermodalnym jest możliwość załadunku do 26 ton towaru na pojedynczą naczepę.