Platforma zakupowa

Dobry pierwszy giełdowy rok PKP CARGO

30 października 2013 roku PKP CARGO zadebiutowało na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Od tego momentu zarząd spółki konsekwentnie realizuje zapowiedziane przed IPO obietnice: optymalizuje model zarządzania, ogranicza koszty operacyjne i poszerza możliwości rozwoju spółki, także poprzez akwizycje. Celem PKP CARGO jest przejście do pozycji zintegrowanego operatora logistycznego o międzynarodowym zasięgu. Podczas rocznicowej sesji 30 października kurs akcji wzrósł o 3,64 proc., do 79,70 zł. Oznacza to, że wartość PKP CARGO była większa o 524 mln zł w stosunku do ceny sprzedaży akcji podczas IPO (68 zł).

Przed IPO zarząd PKP CARGO zadeklarował, że firma będzie regularnie dzielić się zyskiem z inwestorami, utrzyma pozycję lidera w kraju oraz będzie wchodzić na rynki zagraniczne, a także przeprowadzi optymalizację kosztową i modelu zarządzania.

– Konsekwentnie spełniamy obietnice złożone inwestorom dotyczące ograniczania kosztów i szukania szans na zwiększenie skali działalności oraz rentowności. Mamy ambicję być zintegrowanym operatorem logistycznym o międzynarodowym zasięgu. Po roku od IPO mogę z całą pewnością powtórzyć, że PKP CARGO ma ogromny potencjał, by zwiększyć skalę działalności w Polsce i za granicą, zarówno poprzez rozwój organiczny jak i przejęcia. W połączeniu z coraz wyższą efektywnością może się to przyczynić się to do wzrostu wartości spółki – mówi Adam Purwin, prezes zarządu PKP CARGO.

Za ubiegłoroczne IPO PKP CARGO otrzymało prestiżowe nagrody: „Debiut Roku 2013” od Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet oraz „Best IPO on the Warsaw Stock Exchange 2013/2014” podczas konferencji Warsaw Market Capital Summit 2014, organizowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa, Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

PKP CARGO jest największym przewoźnikiem w Polsce i drugim pod względem wielkości w Unii Europejskiej. Od momentu debiutu na GPW zarząd spółki przeprowadził szereg zapowiedzianych zmian: zmniejszono liczbę zakładów spółki z dziesięciu do siedmiu, spionizowano strukturę wewnętrzną oraz skonsolidowano spółki taborowe w jeden silny podmiot – PKP CARGOTABOR.

Spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 137,5 mln zł, realizując politykę dywidendową zapowiedzianą w prospekcie emisyjnym. Średnia wartość dziennego obrotu akcjami PKP CARGO na GPW wyniosła 10 mln zł, a obecnie 12 analityków wydaje rekomendacje dla inwestorów dotyczące wyceny PKP CARGO.

W obszarze poszerzania działalności PKP CARGO prowadzi rozmowy na temat potencjalnych przejęć w Polsce i za granicą. Dotyczą one m.in. AWT, największego prywatnego przewoźnika w Czechach, CTL i Pol-Miedź Trans. Wspólnie z Węglokoksem chce kupić także spółkę Port Gdański Eksploatacja.

W pierwszym półroczu 2014 roku PKP CARGO osiągnęło rekordowe wyniki w porównaniu do roku poprzedniego. Przy niewiele niższych przychodach (-5 proc. rdr) spółka zwiększyła zysk netto o 67 proc. rdr, osiągając wynik 128,1 mln zł. Z miesiąca na miesiąc poprawiają się także dane dotyczące udziału PKP CARGO w polskim rynku. Według danych GUS, we wrześniu udział Grupy PKP CARGO w rynku pod względem pracy przewozowej wyniósł 57,91 proc., a pod względem masy 50,33 proc. Obie wartości urosły względem wyników w sierpniu – odpowiednio o 1,6 pp. i 0,7 pp. Narastająco po dziewięciu miesiącach udział grupy w rynku wyniósł 56,93 proc. pod względem pracy przewozowej i 48,25 proc. pod względem masy.