Platforma zakupowa

Do zobaczenia na „Parowozjadzie”

Już w ten weekend (18 i 19 sierpnia) PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV „Parowozjadę”. W tym roku w Paradzie Parowozów weźmie udział osiem pajazdów.

Jak co roku najbardziej emocjonującym punktem „Parowozjady” będzie prezentacja zabytkowych maszyn. W sobotę o godz. 13.00 ruszy Parada Parowozów, w której będzie można podziwiać polskie zabytkowe pojazdy – OKz32-2, TKt48-191, Ty42-107, Ol49-69, Ty42-24, TKh 05353 i słowacki 477.013. Dodatkowo w Paradzie weźmie udział także Ty2-911, którego naprawa główna zakończyła się tuż przed „Parowozjadą”. Parowóz powróci do służby po sześciu latach. Maszyna ta jest otoczona szczególnym sentymentem, gdzyż jest to najdłużej pracująca w Chabówce lokomotywa – jest w Skansenie nieprzerwalnie od 71 lat.

Ale to nie koniec atrakcji. Podczas całej „Parowozjady” będzie można także zobaczyć inne zabytki historii kolei, które Skansen w Chabówce gromadzi już o lat 80. ubiegłego wieku. Skansen, który obchodzi w tym roku 25-rocznicę istnienia, słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Urządzono tam ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów odśnieżnych, żurawi kolejowych i wodnych, drezyn kolejowych oraz innych specjalistycznych eksponatów.

Jednym z najcenniejszych parowozów w zbiorach Skansenu jest tendrzak TKb-1479, który wybudowany został w 1877 roku w niemieckiej wytwórni Schwartzkopff. Z kolei Pt31-64, zbudowany w chrzanowskim Fabloku w 1938 roku, reprezentuje najliczniejszą i najbardziej udaną serię polskich parowozów pospiesznych, których budowę z niewielkimi modyfikacjami kontynuowano po II wojnie światowej pod oznaczeniem serii Pt47. Osiągał prędkość maksymalną 110 km/godz.

Z kolei parowóz towarowy Ty37-17, zbudowany w zakładach Cegielskiego w Poznaniu w 1938 roku, reprezentuje serię 27 nowoczesnych przedwojennych maszyn, przeznaczonych do obsługi ciężkich pociągów towarowych. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz jest jedynym zachowanym w Polsce.

Innym jedynym zachowanym przedwojennym parowozem (w stanie czynnym) jest Okz32-2. Został zaprojektowany przez prof. Antoniego Xsiężopolskiego, zasłużonego dla polskiego kolejnictwa konstruktora i zbudowany specjalnie do obsługi linii kolejowej Kraków – Zakopane. To tylko wybrane przykłady. Więcej można zobaczyć na miejscu.

W sobotę zapraszamy także na dwa przejazdy pociągami retro do Kasiny Wielkiej i Rabki-Zarytego. A wieczór uświetnią atrakcje, wśród których nie zabraknie pokazu sztucznych ogni. Niedzielę zaczniemy od ciekawej propozycji dla najmłodszych – przejazdów w kabinie maszynisty, a następnie wszyscy goście będą mogli zobaczyć emocjonujące zmagania drużyn trakcyjnych. Tego dnia pociągi retro zawiozą gości „Parowozjady” do Mszany Dolnej (zaplanowano aż trzy przejazdy). Przez cały weekend wszyscy chętni będą mogli, prowadząc pociąg w symulatorze jazdy lokomotywy ET41, przekonać się jak to jest być maszynistą. Wiele atrakcji czeka także na najmłodszych fanów kolei, dla których przygotowano specjalną strefę zabawy.

Tegorocznym motywem przewodnim imprezy będzie jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego też z tej okazji będzie można przenieść się w czasie do epoki Legionów Józefa Piłsudskiego. W scenerii starej parowozowni goście będą podziwiać pokazy grup rekonstrukcyjnych. Chętni wcielą się w szeregi żołnierzy Legionów i po przejściu procesu rekrutacji wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych. Będzie można również skorzystać z usług legionowej poczty polowej.

– Dla PKP CARGO bardzo ważne jest nie tylko prowadzenie działalności gospodarczej, ale także troska o naszą kulturę i dziedzictwo. Mieści się w tym dbanie od wielu lat o tabor, polską tradycję kolejarską i kultywowanie naszej historii narodowej. Dlatego tegoroczna „Parowozjada“ jest częścią obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepdległości – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Era Parowozów.

W tym roku patronatem medialnym „Parowozjadę” objęły: Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, Radio ESKA, Gazeta Polska, Gazeta Polska Codziennie, Góral.Info, Kurier Kolejowy, Malopolskaonline.pl, Nakolei.pl, Nasz Dziennik, Niezależna.pl, Parowozy.pl, Podhale24.pl, Podhaleregion.pl, Rodzinny-krakow.pl, Rynek Kolejowy, Sieci, TVP Historia i Tygodnik Podhalański.

Harmonogram „Parowozjady“:

18 sierpnia, sobota

9.00     Otwarcie Skansenu

12.30   Uroczyste otwarcie Parowozjady

13.00   Parada Parowozów

15.00   Pokaz składów pociągów historycznych

17.00   Teatr Katarynka

20.30   Atrakcja wieczoru, w tym m.in. pokaz sztucznych ogni

22.00   Zamknięcie Skansenu

19 sierpnia, niedziela

8.30     Otwarcie Skansenu

9.00     Przejazdy dla dzieci w kabinie maszynistów

13.30   Zawody maszynistów

16.00   Zamknięcie Skansenu

Rozkład jazdy zabytkowych pociągów:

18 sierpnia, sobota

9:04 – 11:20 Chabówka (stacja PKP) – Kasina Wielka – Chabówka (skansen)

16:40 – 17:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zaryte – Chabówka (skansen)

19 sierpnia, niedziela

9:00 – 10:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)

11.15 – 13:00 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)

15:05 – 16:55 Chabówka (skansen) – Rabka-Zdrój – Mszana Dolna – Rabka-Zdrój – Chabówka (skansen)

 Autor zdjęcia: Maciej Panasiewicz