Platforma zakupowa

Dane UTK za okres styczeń-sierpień: PKP CARGO nadal umacnia swój udział w rynku. W sierpniu rynek skurczył się o 5,9 proc. r/r pod względem masy

Urząd Transportu Kolejowego podał, że w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2014 roku Grupa PKP CARGO miała 47,73 proc. udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o 0,25 p.p. w porównaniu do poprzedniego okresu oraz wzrost o 0,64 p.p. w porównaniu do wyniku po I półroczu br. W tym samym czasie udział Grupy pod względem pracy przewozowej utrzymał się na podobnym poziomie, spadając nieznacznie o 0,06 p.p. W stosunku do wyników osiągniętych po I półroczu udział ten jednak wzrósł o 0,07 p.p. W sierpniu łączna przewieziona koleją masa spadła o 5,9 proc., a praca przewozowa o 5,7 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Według danych UTK, w ujęciu rocznym Grupa PKP CARGO utrzymała udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku – po 8 miesiącach 2014 roku wyniósł on 47,73 proc. (-1,1 p.p. r/r). W tym samym czasie udział polskiego przewoźnika pod względem wykonanej pracy przewozowej zmniejszył się o 2,88 p.p., osiągając 56,77 proc.

– Sierpień był piątym miesiącem z rzędu, w którym przewozy kolejowe w Polsce spadały w porównaniu do ubiegłego roku. To wskazuje, jak problemy górnictwa odbijają się na kondycji kolei. Sytuacji nie ułatwiają prace modernizacyjne na polskich torach, przez które pociągi jeżdżą dłużej i wolniej. W obliczu tych trudnych warunków, wyniki PKP CARGO są zadowalające. W porównaniu do poprzedniego miesiąca, zwiększyliśmy nieznacznie udział w rynku pod względem przewiezionej masy, a pracę przewozową utrzymaliśmy na tym samym poziomie. Co istotne, w każdej chwili jesteśmy gotowi na obsługę dodatkowych zleceń naszych klientów – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.

Po ośmiu miesiącach 2014 roku na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,61 proc.), PKP LHS (4,66 proc., wzrost z 4,1 proc. przed rokiem), Lotos Kolej (4,62 proc., wzrost z 4,04 proc.) oraz Freightliner PL (3,19 proc., wzrost z 1,89 proc. przed rokiem).

Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku jest spółka Lotos Kolej z udziałem 8,96 proc. (przed rokiem 7,65 proc.), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (6,92 proc. w porównaniu do 6,44 proc. przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail z udziałem 5,35 proc. oraz CTL Logistic z udziałem 4,85 proc.

Dla DB Schenker Rail oraz CTL Logistic dane sprzed roku są nieporównywalne ze względu na zmianę metodyki prezentacji wyników przez UTK.

Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2014 roku przewozy towarowe realizuje 66 przewoźników.