Platforma zakupowa

Dane UTK potwierdzają skokowy, 2,5-proc. wzrost udziału rynkowego Grupy PKP CARGO w lipcu w stosunku do wyników z czerwca pod względem masy

Urząd Transportu Kolejowego podał, że w lipcu Grupa PKP CARGO zwiększyła udział w rynku o 2,5 proc. pod względem przewiezionej masy i o blisko 2 proc. pod względem wykonanej pracy przewozowej w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Według szacunków PKP CARGO, w lipcu spółka przewiozła nawet 75 proc. nowej masy na rynku.

Tak jak zauważyliśmy podczas prezentacji wyników za pierwsze półrocze, wzrost udziału w rynku jest konsekwencją realizowanej strategii handlowej PKP CARGO. Z około 1,7 mln ton nowej masy na rynku w lipcu, przejęliśmy – według naszych szacunków – ok. 1,2 mln ton. To bardzo dobry wynik – mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.
– W lipcu odnotowaliśmy istotne zwiększenie przewozów węgla, pomijając oczywiście nieustającą realizację zleceń z innych segmentów – dodaje Jacek Neska.

Według danych UTK, w ujęciu rocznym Grupa PKP CARGO utrzymała udział w rynku pod względem przewiezionej masy na poziomie zbliżonym do 2013 roku – w lipcu 2014 roku wyniósł on 49,64 proc. (-0,4 p.p. w lipcu r/r). W tym samym okresie udział polskiego przewoźnika pod względem wykonanej pracy przewozowej zmniejszył się o 2,8 p.p., osiągając 57,58 proc.

W ostatnich tygodniach spółka PKP CARGO podpisała nowe kontrakty na przewóz węgla, w tym największą w tym roku na rynku umowę na przewóz 4,5 mln ton węgla dla spółki ENEA. Przewoźnik przygotowuje się też do obsługi jesiennego szczytu przewozowego – w tym roku będzie dysponował około trzema tysiącami węglarek więcej niż rok temu.

Po siedmiu miesiącach 2014 roku na kolejnych miejscach pod względem przewiezionej masy znalazły się: DB Schenker Rail Polska (18,78 proc.), PKP LHS (4,68 proc., wzrost z 4,05 proc. przed rokiem), Lotos Kolej (4,59 proc., wzrost z 3,98 proc.) oraz Freightliner PL (3,27 proc., wzrost z 1,83 proc. przed rokiem).

Pod względem pracy przewozowej wiceliderem rynku jest spółka Lotos Kolej z udziałem 8,96 proc. (przed rokiem 7,55 proc.), na trzecim miejscu uplasował się PKP LHS (6,92 proc. w porównaniu do 6,42 proc. przed rokiem), na kolejnym DB Schenker Rail z udziałem 5,4 proc. oraz CTL Logistic z udziałem 4,87 proc.

Dla DB Schenker Rail oraz CTL Logistic dane sprzed roku są nieporównywalne ze względu na zmianę metodyki prezentacji wyników przez UTK.

Zgodnie z danymi UTK, na rynku przewozów towarowych w 2014 roku przewozy towarowe realizuje 66 przewoźników.