Platforma zakupowa

AWT pozyska trzy kolejne lokomotywy wielosystemowe

Advanced World Transport (AWT), spółka z Grupy PKP CARGO, która jest wiodącym operatorem logistycznym w UE, podpisała umowę na dzierżawę trzech lokomotyw wielosystemowych Siemens Vectron A17. AWT uzupełnia w ten sposób własną flotę lokomotyw wielosystemowych, wspierając wdrażanie strategii rozwoju Grupy PKP CARGO, ukierunkowanej m.in. na rozwój przewozów międzynarodowych w najważniejszych europejskich korytarzach transportowych. Wydzierżawione lokomotywy zostaną przekazane AWT w połowie bieżącego roku.

Grupa AWT obsługuje obecnie osiem lokomotyw wielosystemowych, które są używane głównie w przewozach międzynarodowych. Są to trzy lokomotywy Siemens ES64U4, trzy Siemens ES64F4 i dwie Bombardier Traxx F140MS. Jednocześnie Grupa AWT dla uzyskania efektu synergii wykorzystuje także lokomotywy wielosystemowe PKP CARGO.

Nowe lokomotywy Vectron A17 są zaprojektowane dla transportu towarowego, mają moc 6,4 MW i maksymalną prędkość 160 km / h. Będą dopuszczone do eksploatacji w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Austrii, Niemczech, na Węgrzech, w Słowenii i Chorwacji. – Poprzez przejęcie nowych Vectronów, wdrażamy długoterminową strategię Grupy PKP CARGO, aby stać się numerem jeden w towarowym transporcie kolejowym w krajach Trójmorza. Nowe maszyny wykorzystamy przede wszystkim w korytarzu Północ-Południe, na którym chcemy się skoncentrować w przyszłości. Jednocześnie, dzięki zaawansowanej technologii, możemy zapewnić naszym klientom jeszcze szybsze i bardziej kompleksowe usługi – powiedział Maciej Walczyk, prezes zarządu AWT.

We wrześniu 2015 roku PKP CARGO kupiło 15 lokomotyw MS Vectron z prawem zakupu pięciu kolejnych maszyn. W styczniu tego roku firma zdecydowała się skorzystać z tej rozszerzonej opcji i już w połowie 2019 roku flota PKP CARGO powiększy się o pierwsze z pięciu lokomotyw wielosystemowych.

– Modernizacja floty Grupy PKP CARGO jest istotną częścią naszej strategii. Dzięki nowym lokomotywom zwiększamy konkurencyjność i elastycznie reagujemy na potrzeby rynku i klientów – dodał prezes Maciej Walczyk

Na zdjęciu (od lewej): Maciej Walczyk, prezes zarządu AWT i Roman Kokšal, dyrektor zarządzający Siemens Mobility