Platforma zakupowa

PKP CARGO rozpoczyna rokowania nad zmianami do ZUZP

Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji w dniu 8 lipca br. spotkał się z Ponadzakładowymi Organizacjami Związkowymi – Sygnatariuszami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Spółki. Spotkanie to kolejny etap dialogu w odniesieniu do przedstawionej pod koniec czerwca propozycji zawarcia porozumienia, które miałoby skutkować skróceniem obowiązywania postanowień ZUZP.

Oszczędności z tytułu proponowanego przez Pracodawcę skrócenia obowiązywania postanowień dotychczasowego ZUZP pozwoliłyby na wdrożenie redukcji kosztów w takim zakresie, który umożliwi odejście od zamiaru przeprowadzenia zwolnień grupowych w 2025 r.

Związki Zawodowe będące stroną Układu wystąpiły równolegle z inicjatywą zawarcia Protokołu Dodatkowego nr 17 do obowiązującego ZUZP, w którym zostałyby zawarte niezbędne zmiany. Celem byłoby dostosowanie postanowień Układu do aktualnych uwarunkowań rynku przewozowego, potrzeb pracowników i specyfiki pracy poszczególnych grup zawodowych.

Podczas spotkania Zarząd PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji przedstawił propozycje ogólnych kierunków zmian. Założenia dotyczą m.in. planów przeprowadzenia procesu wartościowania stanowisk pracy, włączenia części składników dodatkowych do podstawy wynagrodzenia zasadniczego, rezygnacji z niektórych dotychczasowych świadczeń i zamiany ich na nowy system motywacyjny. Kluczowe założenie do budowania unowocześnionego systemu wynagrodzeń to powiązanie wynagrodzenia zasadniczego z premią opartą na efektywności pracy. Strony przeanalizują także te elementy, które wprost nie generują kosztu w postaci wypłaty świadczeń pracowniczych, ale wpływają na organizację i wydajność realizowanych w Spółce procesów.

Rozpoczęte rokowania to wynik poszukiwania przez pracodawcę i organizacje związkowe alternatywnych możliwości w zakresie dalszej redukcji kosztów bieżących Spółki, które pozwoliłyby jednocześnie na ochronę miejsc pracy. Obowiązujący ZUZP od lat kształtuje system wynagrodzeń w PKP CARGO i znacząco wpływa na obecną strukturę kosztów. W tym momencie zauważalna jest konieczność dostosowania jego postanowień do dynamiki zmian rynkowych.

Celem pracodawcy jest dokonanie głównych modyfikacji kosztowych w takich obszarach, aby było to jak najmniej odczuwalne dla pracowników. Oszczędności poszukiwane będą przede wszystkim w tych składnikach wynagrodzenia, które mają charakter sporadyczny, nieregularny i nie wpływają na poziom miesięcznego wynagrodzenia.

Pomimo wyrażanych rozbieżności obie Strony ZUZP PKP CARGO dostrzegają potrzebę zmian i wyraziły wolę kontynuowania rozmów. Kolejne spotkanie zaplanowano na 17 lipca br.