Platforma zakupowa

Opinie biegłego rewidenta do sprawozdań finansowych Spółki i jej Grupy Kapitałowej za rok 2024

Zarząd spółki PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji („Spółka”) informuje, iż w dniu 29 lipca 2025 roku otrzymał od Grant Thornton Polska P.S.A., firmy audytorskiej powołanej do badania sprawozdań finansowych Spółki i jej Grupy Kapitałowej („Audytor”), „Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego” oraz „Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego” dotyczące roku 2024 wraz z opiniami.

W dniu 28 kwietnia 2025 roku Audytor wydał „Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego” oraz „Sprawozdanie niezależnego biegłego rewidenta z badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego” dotyczące roku 2024 zawierające odmowy wyrażenia opinii o sprawozdaniu finansowym Spółki i jej Grupy Kapitałowej za rok 2024, co było związane z nieuzyskaniem w toku badania odpowiednich i wystarczających dowodów, aby stwierdzić, czy przyjęte przez Spółkę przy sporządzaniu ww. Sprawozdań założenie kontynuacji działalności jest zasadne oraz czy szacunki księgowe dotyczące m.in. zobowiązań i odpisów aktualizujących są poprawne. Sprawozdania te Spółka załączyła do publikowanego w dniu 28 kwietnia 2025 roku Raportu Rocznego i Skonsolidowanego Raportu Rocznego PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji za rok 2024.

W związku ze złożeniem w dniu 30 czerwca 2025 roku Planu Restrukturyzacyjnego PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji do sądu oraz przekazaniem Audytorowi dodatkowych dowodów badania, których wcześniejszy brak skutkował odmową wyrażenia opinii o ww. sprawozdaniach, Audytor wydał nowe Sprawozdania z badania, które unieważniły Sprawozdania z badania wydane 28 kwietnia 2025 roku.

Przekazane przez Spółkę Audytorowi informacje nie zawierały istotnych danych korygujących ww. sprawozdania finansowe za 2024 rok stąd opublikowane w dniu 28 kwietnia 2025 roku Raport Roczny i Skonsolidowany Raport Roczny PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji za rok 2024 nie zostały zmodyfikowane i poddane korekcie w dacie otrzymania nowych Sprawozdań Audytora.

Sprawozdania Audytora zostaną przedstawione Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji, w czasie obrad, których wznowienie nastąpi 30 lipca 2025 roku, na którym planowane jest podjęcie Uchwały w sprawie: zatwierdzenia Jednostkowego Sprawozdania Finansowego PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji za rok obrotowy zakończony w dniu 31 grudnia 2024 roku sporządzonego zgodnie z MSSF UE oraz Uchwały w sprawie: zatwierdzenia Skonsolidowanego Sprawozdania Finansowego Grupy PKP CARGO w restrukturyzacji za rok obrotowy zakończony w dniu 31 grudnia 2024 roku sporządzonego zgodnie z MSSF UE.

W związku z otrzymanymi Sprawozdaniami Audytora Spółka przygotowała nowe uzasadnienia do projektów Uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji dotyczącej zatwierdzenia Jednostkowego Sprawozdania Finansowego oraz Uchwały Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji w sprawie dalszego istnienia spółki pod firmą „PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji”, które zostały udostępnione w zakładce Walne Zgromadzenia na stronie Spółki.

Przedmiotowe Sprawozdania Audytora stanowią załączniki do niniejszego raportu.